Katowice odwołały koncert muzyka, który sympatyzuje z Władimirem Putinem

W Katowicach miał odbyć się koncert Jaromira Nohovicy, czyli muzyka, który powiedział publicznie, że nie zamierza oddać nagrody, jaką otrzymał od Władimira Putina. - Decyzja o odwołaniu tego koncertu była jedyną słuszną - napisał prezydent Marcin Krupa.

Jaromir Nohavica

Jaromir Nohovica to mieszkający na Śląsku Cieszyńskim muzyk i poeta, który największą popularność zdobył w Czechach, Słowacji oraz Polsce, gdzie regularnie koncertuje od 25 lat.

W niedzielę, 3 kwietnia, jego koncert miał odbyć się w Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice Miasto Ogrodów. Został jednak odwołany, ponieważ - jak napisał prezydent Marcin Krupa - muzyk sympatyzuje z Władimirem Putinem.

Jaromir Nohovica niedawno powiedział, że nie zamierza oddać Nagrody Aleksandra Puszkina, którą odebrał w 2018 roku z rąk prezydenta Rosji.

- Otrzymałem ją za śpiewanie piosenek Władimira Wysockiego i Bułata Okudżawy, a nie za działania wojenne - odpowiedział na pytanie dziennikarza iDNES.cz.

- Decyzja o odwołaniu tego koncertu była jedyną słuszną, jaką można było podjąć. Nie wyobrażam sobie, by w obliczu tragedii, jaka dzieje się tuż za naszą wschodnią granicą, gdzie Ukraina walczy z najazdem wojsk rosyjskich, wysłanych przez Władimira Putina, promować artystę, który z rąk tej samej osoby dumnie odbiera medal. Jestem przekonany, że w Katowicach, Mieście Muzyki UNESCO, będziemy mieli okazje jeszcze wielokrotnie usłyszeć równie wybitnych artystów, którzy dziś są solidarni z Ukrainą - podkreślił Marcin Krupa.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Peja zagrał na Śląsku dla Ukraińców

Rychu Peja zebrał 21 tys. złotych dla Ukraińców

Peja

Peja zagra charytatywnie dla Ukrainy na Śląsku

Jak pomóc uchodźcom, których przyjmujemy pod swój dach?

Poradnik dla osób, które przyjmują uchodźców z Ukrainy

Strażacy dla Ukrainy 1

Strażacy z woj. śląskiego przygotowali wsparcie dla Ukrainy

Manifestacja jedności z Ukrainą w Katowicach

Manifestacja jedności z Ukrainą w Katowicach

Manifestacja Ukraińców w Katowicach

Ukraińcy zebrali się na katowickim rynku

Rosja zaatakowała Ukrainę

Manifestacja solidarności z Ukrainą na rynku w Katowicach