Katowice planują budowę ponad 200 mieszkań. Mają do nich trafić mieszkańcy starych kamienic. Wycenianą na około 90 mln zł inwestycję ma zrealizować Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Katowice chcą wybudować w miejscu dawnej bazy KZGM na Wełnowcu budynki komunalne z ponad 200 mieszkaniami. Miałyby się do nich przeprowadzić osoby z kamienic wymagających remontu i termomodernizacji.

fot. mat. pras. Sławomir Rybok
Katowice Baza KZGM

Do końca roku 2024 w miejscu dawnej bazy KZGM przy al. Korfantego 179a pojawić się mają budynki mieszkalne. A w nich ponad 200 lokali komunalnych. Wycenianą na ok. 90 mln zł inwestycję ma zrealizować Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Miasto liczy, że uda się ją w dużej części sfinansować ze źródeł zewnętrznych – będzie starało się o pozyskanie 10 procent potrzebnej kwoty z Krajowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (z tego źródła niedawno otrzymało 4 mln zł na budowę nowego bloku przy ul. Kossutha), a KTBS złoży wniosek o wsparcie do Funduszu Dopłat (tu jest szansa na otrzymanie 80 proc. potrzebnych pieniędzy). Tempo realizacji przedsięwzięcia przyspieszyć ma wykorzystanie technologii prefabrykacji.

Sama budowa ma być elementem szerszej „układanki”. Jeżeli miasto otrzyma dofinansowanie w zakładanej wysokości powstałe budynki mieszkalne mają bowiem zostać w całości wynajęte na cele komunalne (w przeciwnym razie trafią do zasobu mieszkań społecznych katowickiego TBS), tak aby mogły wprowadzić się do nich osoby mieszkające dziś w kamienicach wymagających remontu i termomodernizacji. To z kolei umożliwi remont tych ostatnich.

– W ciągu najbliższych ośmiu lat planujemy przeznaczyć ponad 280 mln zł na termomodernizację i renowację miejskich budynków. Dzięki temu wyeliminujemy setki nieekologicznych i niebezpiecznych palenisk i podniesiemy standard równie wielu mieszkań. Jeżeli uzyskamy zakładane finansowanie na inwestycję przy al. Korfantego 179a, pozwoli nam to na przeniesienie do nowych mieszkań osób zajmujących dziś lokale w kamienicach. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować plany modernizacyjne efektywnie i w znacznie szybszym tempie niż w przypadku, gdyby stare, wymagające odnowienia budynki były zasiedlone – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon