Katowice: Policjanci zatrzymali 43 pijanych rowerzystów i osób jadących na hulajnogach

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Katowicach przeprowadzili akcję mającą na celu sprawdzenie trzeźwości rowerzystów oraz osób korzystających z hulajnóg elektrycznych. Łączna suma mandatów przekroczyła 60 tys. złotych.

KMP Katowice
Policjanci na hulajnodze

W weekend od 5 do 7 sierpnia 2022 r., policjanci z katowickiej drogówki podjęli działania mające na celu usunięcie z ruchu drogowego pijanych kierujących. Akcja skupiła się nie tylko na kierujących samochodami, ale także na tych kierujących rowerami i hulajnogami elektrycznymi.

Podczas kontroli samych rowerzystów i osób jadących na hulajnogach elektrycznych policja odnotowała 43 pozytywne badania na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. – Za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu, czyli od 0,2 do 0,5 promila grozi grzywna, której najmniejszy wymiar taryfikator określa jako 1000 złotych. Powyżej 0,5 promila taryfikator stanowi stałą grzywnę na kwotę 2500 złotych. W obu przypadkach mowa o kierowaniu rowerem lub hulajnogą elektryczną – tłumaczą mundurowi.

Ponad 60 tys. złotych z mandatów

Tylko w dwa dni policjanci nałożyli kary grzywny na łączną kwotę ponad 60 tys. złotych! Podczas policyjnych działań mundurowi wykluczyli z ruchu drogowego 43 osób jeżdżących na „podwójnym gazie”. Spośród tych osób większość stanowiły osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych.

– Przemieszczając się urządzeniem transportu osobistego pamiętajmy, aby nie korzystać z jezdni. Przeznaczona do tego jest droga dla rowerów oraz chodnik. W przypadku chodnika prędkość należy dostosować do pieszego – przypominają policjanci.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Policja

"Łowcy głów" zatrzymali w Katowicach poszukiwanego kibola

Policjant Katowice

Zaplątała się w linki wędkarskie. Uratował ją policjant

Radiowóz (zdjęcie ilustracyjne)

Ponad miesiąc policjanci szukali mieszkańca Katowic

Dwóch podejrzanych o kradzież notebooka ze sklepu Media Markt, Katowice

Ukradli notebooka za prawie 5 tys. zł ze sklepu w Katowicach

Mężczyzna podejrzany o kradzież perfum z Galerii Katowickiej

Ukradł perfumy ze sklepu w Galerii Katowickiej. Poznajesz?

Wizerunek oszusta, który okradł seniora w Katowicach

Oszust okradł seniora z oszczędności życia

Policja kato

Makabryczne odkrycie w Katowicach. Znaleziono zwłoki