Katowice dom

Katowice przejmą dom Kazimierza Kutza. Co w nim powstanie?

Katowice przejmą od PKP budynek przy Placu Ogród Dworcowy 4 i większość budynku nr 5. W jednym z nich mieszkał niegdyś Kazimierz Kutz. Co tam powstanie?

Kazimierz Kutz zapisał się w historii Śląska i całego kraju zarówno jako wybitny reżyser, jak i promotor Śląska.

Zależy nam na tym, by życie i twórczość reżysera zostały mocno zaakcentowane w przestrzeni miasta – m.in. w Szopienicach, w których się urodził, a później tworzył – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W budynku powstanie placówka upamiętniająca śląskiego reżysera. Chcemy, by w tym miejscu powstał ośrodek poświęcony pamięci Kazimierza Kutza. Ma to być przede wszystkim miejsce spotkań, służące działalności edukacyjnej i kulturalnej. Obiekt będzie pełnił także funkcje muzealne: znajdą się w nim pamiątki i rzeczy związane z reżyserem – zapowiada.

Kazimierz Kutz, razem z rodziną, przeprowadził się do mieszkania przy Placu Ogród Dworcowy w 1937 roku. To miejsce, które miało ogromny wpływ na reżysera, jego wrażliwość oraz późniejszą twórczość. Utworzenie w tym miejscu ośrodka poświęconego Kazimierzowi Kutzowi to kolejna forma upamiętnienia wybitnego katowiczanina.

Miasto podjęło też rozmowy ze spółką PKP w sprawie pozostałych lokali, z zamiarem docelowego nabycia wszystkich lokali w budynku nr 4. Efektem tych rozmów jest wydane 30.03 rozporządzenie Prezydenta Katowic, w sprawie nieodpłatnego przejęcia przez Miasto Katowice od Polskich Kolei Państwowych S.A. udziałów w prawie współwłasności gruntu oraz w prawie współwłasności budynków mieszkalnych położonych przy Placu Ogród Dworcowy 4 i 5, wraz z obiektami infrastruktury technicznej. Kolejnym krokiem będzie podpisanie aktu notarialnego, dzięki któremu Katowice staną się właścicielem tych nieruchomości. Akt notarialny w tej sprawie zostanie popisany jutro, tj. w środę 31 marca.

Przypomnijmy, że Kazimierz Kutz jest też jedną z jedenastu osób nominowanych do uhonorowania w Galerii Artystycznej przy placu Grunwaldzkim na Koszutce. Głosować można do jutra (31.03) za pośrednictwem strony internetowej urzędu miasta. Można też wypełnić kupon zamieszczony w gazecie miejskiej „Nasze Katowice” i najpóźniej do 31 marca przesłać go na adres: Urząd Miasta Katowice, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice z dopiskiem „Galeria Artystyczna 2021” lub dostarczyć osobiście do Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13. Wyniki zostaną ogłoszone w kwietniu, a uroczyste odsłonięcie pomnika przy pl. Grunwaldzkim odbędzie się w połowie września podczas kolejnej rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

czytaj dyskusję

czytaj więcej:Polecamy: