Katowice przeznaczą 260 tys. zł na dodatkowe wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży

Pandemia, nauka zdalna, niepewność, a do tego emocje dorastającego człowieka to mieszkanka wybuchowa. Dbanie o zdrowie psychiczne jest szczególnie ważne dzisiaj, w rzeczywistości, która jest trudna dla dorosłego, a tym bardziej młodego człowieka. Miasto Katowice dostrzega ten problem dlatego przeznacza dodatkowe 260 tys. zł na bezpłatną pomoc psychologiczną i terapeutyczną dla dzieci i młodzieży, która rusza już teraz.

Sławomir Rybok
Wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży

Epidemia koronawirusa dotknęła wszystkie grupy społeczne. Praca i nauka zdalna, a co za tym idzie zmniejszenie się liczby bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, to wszystko wpływa również na nasze zdrowie psychiczne. Dlatego prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o dodatkowym wsparciu tych, których pandemia dotknęła na szczególnym etapie życia – dorastania – i przeznaczeniu 260 tys. zł na bezpłatne wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dla katowickich dzieci oraz młodzieży. Zadanie to jest realizowane w ramach projektu „Pomoc psychologiczna i terapeutyczna dla dzieci i młodzieży – mieszkańców miasta Katowice”.

- Chcemy nie tylko niwelować oraz minimalizować skutki przedłużającego się stresu związanego z pandemią, izolacji społecznej, poczucia niepewności czy zagrożenia, ale też po prostu, na ile to możliwe, poprawić kondycję psychiczną dzieci i młodzieży – wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To wsparcie skierowane jest również do rodziców oraz opiekunów zarówno dzieci, jak i nastolatków, a także nauczycieli i pedagogów placówek oświatowych. Pandemia również dla nich jest dużym wyzwaniem. Dlatego zdecydowałem, że przeznaczymy dodatkowe środki w wysokości 260 tys. zł, które umożliwią szerszą i bezpłatną pomoc psychologów – dodaje prezydent.

Przedłużający się stan pandemii koronawirusa stawia przed rodzicami oraz opiekunami zarówno dzieci jak i młodzieży nowe zdania związane nie tylko ze zmianą swojego doczasowego sposobu funkcjonowania na płaszczyźnie społecznej, zawodowej, ale także rodzinnej. Do tego dochodzi jeszcze zapewnienie właściwych warunków do pobierania nauki on-line oraz zadania związane z koniecznością minimalizowania lub niwelowania odczuwanych przez dzieci skutków pandemii. Odpowiedzią na ten ostatni problem jest realizowany przez Katowice projekt.

Kluczowym jest by pomoc psychologiczna przyszła w odpowiednim momencie. - Z pomocy specjalistycznej należy skorzystać w szczególności, gdy młody człowiek doświadczył lub doświadcza trudnych sytuacji kryzysowych, np. w relacjach z rówieśnikami czy też w relacjach rodzinnych. Nie zwlekajmy również ze zgłaszaniem się po pomoc, gdy dziecko nie radzi sobie ze stresem lub ma problemy zdrowotne natury psychicznej – zachęca Liliana Krzywicka, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w katowickim MOPS.

Dziś pomoc psychologa, psychiatry jest naturalna. Nie powinniśmy się wstydzić prosić o pomoc specjalistów, a coraz częściej młodzi ludzie wiedzą, że w ich szkołach jest psycholog czy pedagog. Ponadto działają w kilku dzielnicach Katowic Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne oraz Telefon Zaufania Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Katowicach pod numerem tel. 32 258 65 55. Od lutego oferta jest poszerzona o bezpłatną pomoc oferowaną przez dwa podmioty:

  • Centrum Terapii i Wspomagania Rozwoju FOCUS Woźniak Mateusz ul. Wincentego Pola 9/1A Katowice Telefon kontaktowy: 574 074 496 wew. 3 Godziny rejestracji: 10.00-18.00 (od poniedziałku do piątku).
  • Agnieszka Basista Usługi Psychologiczne, ul. Kościuszki 26/6 Katowice Telefon kontaktowy: 798 575 602 Godziny rejestracji: 9.00-12.00 (poniedziałki) i 16.00-18.00 (wtorki) – możliwy również kontakt sms-owy.

Z oferty mogą skorzystać mieszkańcy Katowic do 18. roku życia, ewentualnie ich rodzice lub opiekunowie, a także lub nauczyciele i pedagodzy z katowickich placówek oświatowych. Obecnie trwa również postępowanie na wybór kolejnych podmiotów świadczących usługi, które ruszą w marcu.

Przypomnijmy, że katowiczanie mogą korzystać z pomocy psychologicznej także w ramach pozostałych działań miasta. Czynny jest Telefon Zaufania dla Seniorów 796 970 686 – dostępny w godzinach 16.00-19.00 (od poniedziałku do piątku). Seniorzy mogą również otrzymać zdalne wsparcie psychologiczne za pośrednictwem wideokomunikatorów oraz poprzez rozmowę telefoniczną. W Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach można nawiązać zdalny kontakt telefonicznie: 32 251 15 99, 669 777 008, 601 158 007, 506 041 200, 506 041 100 z możliwością kontaktu przez komunikator WhatsApp i video, oraz mailowo: oik@mops.katowice.pl Dyżury psychologów i interwentów w godzinach 8.00-19.00 (od poniedziałku do piątku). W Centrum Poradnictwa Specjalistycznego Metodyki i Strategii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zdalny kontakt telefoniczny: 572 333 751, 725 150 086 oba telefony z możliwością kontaktu przez komunikator WhatsApp i video. Dyżury psychologów w godzinach 8.00-17.30 (od poniedziałku do piątku).

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka

Rynek w Katowicach

Pieszy ma pierwszeństwo, ale nie przed tramwajem!