Katowice. Punkt szczepień powszechnych w Janowie. Dlaczego nie bliżej centrum?

20210507 1010261

W piątek 7 maja 2021 zaczął działać pierwszy w Katowicach Punkt Szczepień Powszechnych. Znajduje się w hali sportowej w dzielnicy Janów.

Katowice miały ambicję utworzyć dwa Punkty Szczepień Powszechnych przeciw COVID-19. Na razie dostały pozwolenie tylko na instalację punktu w dzielnicy Janów.

Na potrzeby punktu zaadaptowano halę ośrodka tenisowego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Szopienickiej 70 w Janowie.

6 kabin do szczepienia w hali ośrodka tenisowego w Janowie

Wewnątrz znajduje się 6 specjalnie skonstruowanych kabin, w których personel medyczny szczepi umówione osoby. Dodatkowo utworzono rejestrację, dużą przestrzeń dla oczekujących na swoją kolej oraz osobną część poszczepienną, w której każda osoba po szczepieniu jest proszona o pozostanie przez ok. 15 minut pod okiem medyków, na wypadek niepożądanych odczynów po wykonaniu zabiegu. Przy budynku hali wydzielono parking dla przyjeżdżających na szczepienie i powstały także tymczasowe przystanki autobusowe.

Szczepienia w hali ośrodka tenisowego MOSiR w Janowie odbywają od poniedziałku do soboty, w godzinach 8:00-18:00.

- W Katowicach jest ponad 60 punktów szczepień, w tym jeden masowy, właśnie w Janowie. Możemy w nim szczepić nawet 1000 osób dziennie, ale ze względu na dostępność szczepionki, na razie będziemy szczepić 500 dziennie. Dzisiaj o godz. 8 rozpoczęliśmy działanie Punktu Szczepień Powszechnych. Frekwencja jest duża, bo 93-procentowa. Zapraszam wszystkich tych, którzy chcą się zaszczepić. Warunki są komfortowe - zachęca Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Punkt szczepień daleko od centrum miasta i południowych dzielnic. Czy to ma sens?

Dlaczego taki punkt powstał w oddalonej od reszty Katowic dzielnicy, a nie w centrum albo np. w najbardziej licznej obecnie dzielnicy, czyli Ligota-Panewniki?

- Analizowaliśmy możliwość otwarcia tego typu obiektów w różnych częściach naszego miasta. Nawet były dwie propozycje ze strony miasta - Miasto Ogrodów na pl. Sejmu Śląskiego i hala w Janowie. Dlaczego Janów? Bo to też część naszego miasta. Do tej pory była ubogo zaopatrzona w punkty szczepień. Mamy tu zarówno DTŚ, jak i przeniesione specjalnie bliżej hali przystanki autobusowe, czyli pod względem skomunikowania to dobre miejsce. W całych Katowicach jest aż ponad 60 punktów szczepień. W centrum miasta jest już duży punkt szczepień, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Pokrycie miasta punktami szczepień jest prawidłowe - mówi prezydent Katowic.

Sam Marcin Krupa jest już zaszczepiony przeciwko COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca. Czeka na przyjęcie drugiej dawki szczepionki.

20210507 1010261

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: