Katowice, rok 1993. 30 lat temu, a jakby inny świat. Zobaczcie niepublikowane zdjęcia ze szwajcarskiego archiwum

Łezka się w oku kręci, oglądając te zdjęcia zrobione w Katowicach w 1993 roku. Ulicą 3 Maja jedzie czerwony tramwaj Konstal 13N, w tle widać sklep "Tekstyl". Hotel Silesia z zieloną elewacją jeszcze przyjmuje gości, a czarny kibel na Rynku nie zasłania widoku na aleję Korfantego i Spodek, przy którym dumnie wznosi się budynek DOKP. Zobaczcie zdjęcia, które w Katowicach zrobił szwajcarski architekt i wielbiciel przemysłu, Hans-Peter Bärtschi. Wysznupaliśmy je w szwajcarskim archiwum.

Rok 1993. Niby zaledwie 30 lat temu, ale dla Katowic to jak lata świetlne. W tym roku pracownicy PKP wciąż przychodzili na szychtę do wielkiego biurowca DOKP przy Spodku. Hotel Silesia, choć niezbyt już reprezentacyjny, wciąż przyjmował gości. Na Rondzie imienia Ziętka jeszcze nie było "purchawy", czyli kopuły z wystawami Akademii Sztuk Pięknych, a zejścia pod Rondo dla pieszych były okrutnie obdrapane i zaklejone reklamami. Na jednej z nich widnieje hasło: "Bilety lotnicze. Rezerwacja i sprzedaż całą dobę".

Zobaczcie te ciekawe fotografie w naszej galerii zdjęciowej.

Katowice w roku 1993 oczami Szwajcara

Spodek, jakiś taki czarny, jeszcze wystawiał wielkie reklamy swoich wydarzeń. Można dostrzec plakat festiwalu Rawa Blues. Z kolei na Teatrze Śląskim, który teraz też jest znacznie jaśniejszy, widać reklamę spektaklu "Mayday", który z powodzeniem jest wystawiany do dzisiaj (Teatr Śląski podaje, że spektakl zobaczyło już ponad 160 tysięcy widzów!). Na "Wyspiańskim" jest zawieszona też reklama 170-lecia Huty Baildon, dziś już firmy nieboszczki.

Żal człowieka ściska, gdy ogląda zdjęcie Rynku z perspektywą na aleję Korfantego i Spodek. Tak spektakularna panorama została zniszczona budową czarnego klocka, w którym są toaleta publiczna i restauracja Aioli.

Plac Szewczyka z jelczami i nyskami

Spójrzcie też na zdjęcie placu Szewczyka i tamtejszych przystanków autobusowych. Nie wiem, za czym tęsknią ludzie broniący tego placu jako dworca autobusowego. Można tylko tęsknić za czasami ciekawymi reklamami w formie murali, pokrywającymi ściany kamienic przy placu od strony ulicy Słowackiego. Swoją drogą, na zdjęciu widać billboard wyborczy Hanny Suchockiej z Unii Demokratycznej z hasłem "Po pierwsze gospodarka". 1993 rok był jej ostatnim na fotelu premiera RP.

W naszej galerii zdjęć Katowic z 1993 roku znajdziecie też kilka zdjęć Szopienic, i nie są to pozytywne obrazki.

Wszystkie te fotografie wykonał Hans-Peter Bärtschi – szwajcarski architekt, historyk gospodarki i fotograf, który dokumentował przede wszystkim przemysł. Opublikował wiele przewodników po zabytkach techniki i zrobił tysiące zdjęć przemysłowych dóbr kultury na całym świecie. Wiele z nich 30 lat temu na Górnym Śląsku, nie tylko w Katowicach, ale też w Chorzowie, Gliwicach, Zabrzu czy Bytomiu. Zdjęcia te znaleźliśmy w szwajcarskim archiwum.

Katowice, archiwalne zdjęcia z teki Juranda Jareckiego

Może Cię zainteresować:

Kolorowe Katowice w latach 60. i 70. Czasy, w których budowano na potęgę. Zobaczcie te świetne zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

31/01/2023

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice bez Spodka? Trudno sobie to wyobrazić, łatwiej zobaczyć na starych zdjęciach

Autor: Katarzyna Pachelska

01/01/2023

Katowice, archiwalne zdjęcia z teki Juranda Jareckiego

Może Cię zainteresować:

Niebieskie bloki, Skarbek, Zenit, Separator, hotel... Tak wyglądała stolica województwa w latach 60. i 70 XX wieku. Zobaczcie archiwalne zdjęcia Katowic

Autor: Katarzyna Pachelska

15/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon