Katowice szukają oszczędności. Ciemniej na drogach, mniej iluminacji w święta

Katowice całkowicie wyłączyły oświetlenie na niektórych odcinkach tras przelotowych przez miasto. Ciemniej zrobiło się na „średnicówce”, ul. Chorzowskiej i Roździeńskiego, a także DK86. Krócej ma działać oświetlenie uliczne, iluminacje budynków i pomników, zaś świąteczne iluminacje będą skromniejsze niż w ubiegłych latach. W ten sposób miasto chce ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

UM Katowice
Katowice Przygaszone swiatla

Od poniedziałku (7 listopada) w Katowicach ograniczona zostanie iluminacja Urzędu Miasta, kościołów, pomników i budynków użyteczności publicznej. Oświetlenie będzie działać do godziny 23, a między godziną 23 a 5 rano będzie wyłączane. Zmniejszona zostanie także intensywność oświetlenia LED-owego.

Prezydent wskazuje trzy powody, by oszczędzać prąd

To kolejny z elementów ogłoszonego przez katowicki ratusz programu oszczędnościowego. Jego wprowadzenie urzędnicy zapowiadali od kilku tygodni, po tym jak premier ogłosił, że administracja rządowa oraz samorządowa o 10 proc. będzie musiała ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Do opracowania propozycji działań oszczędnościowych w stolicy województwa śląskiego powołany został specjalnie zespół przy prezydencie miasta.

- Konieczność wdrożenia oszczędności w zakresie zużywanej energii w miastach całej Polski wynika z trzech przyczyn. Po pierwsze to wzrost cen prądu. Aktualnie za oświetlenie ulic i iluminację budynków płacimy ponad 14 mln zł rocznie, a zaproponowana przez rząd maksymalna cena energii dla jednostek samorządu terytorialnego jest o ponad 30 proc. wyższa niż nasza dotychczasowa stawka - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. Jak dodaje do szukania oszczędności ratusz mobilizowały też prognozowane niedobory w zakresie produkcji energii w Polsce oraz aspekt społeczny.

- Skoro ciągle słyszymy ogólnopolskie apele kierowane do mieszkańców o oszczędzanie energii – to jako samorządowcy musimy dać przykład i zacząć od siebie – mówi Marcin Krupa.

Na przelotowych arteriach wariant autostradowy. Czyli ciemniej

Katowicki program oszczędnościowy zakłada kilka elementów. Pierwszym z nich jest skrócenie o 45 minut w ciągu każdej doby czasu działania oświetlenia ulicznego, iluminacji budynków czy pomników. Oświetlenie będzie załączane 20 minut później niż zazwyczaj i wyłączane 25 minut wcześniej.

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem, stąd decyzja, by zamiast zupełnie wyłączać oświetlenie, redukować zużycie energii w godzinach, w których panuje zmrok – mówi Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zakładu Ulic i Mostów.

Całkowicie wyłączone zostało już oświetlenie na tych fragmentach tras przelotowych, gdzie nie ma chodników dla pieszych (ulica Bagienna, Kościuszki, Chorzowska, Roździeńskiego, DTŚ i DK86). Uruchomiony został tam tzw. „wariant autostradowy”, czyli w ciągu nocy funkcjonuje jedynie oświetlenie węzłów i skrzyżowań.

Skromniejsze iluminacje świąteczne. Oszczędniej ma być też na jarmarku

Urzędnicy zapowiadają, że skromniejsze niż zazwyczaj będą w Katowicach też świąteczne iluminacje. Zamontowane zostaną wyłącznie elementy dekoracyjne będące własnością miasta, gdyż zrezygnowano z wypożyczania instalacji świątecznych od firm zewnętrznych. Oświetlenie świąteczne ma być ograniczone, ale montowane równomiernie w każdej dzielnicy – tak, aby wszędzie jednak obecny był jakiś element świąteczny. W dzielnicach, gdzie dotychczas pojawiały się świąteczne drzewka montowana/przyozdabiana będzie tylko jedna choinka.

- Tradycyjnie już na katowickim Rynku stanie świąteczny jarmark. W tym miejscu pojawią się ozdoby świąteczne, bo chcemy by w mieście dostępna byłe było chociaż jedno miejsce, w którym będzie można poczuć świąteczny klimat. Ponadto organizator jarmarku dołoży wszelkich starań, by w zminimalizować zużycie energii poprzez zastosowanie ozdób ledowych – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej.
Ulice w Tychach

Może Cię zainteresować:

Miasta szukają oszczędności w zużyciu energii. Samorządowcy szykują protest przed Sejmem

Autor: Michał Wroński

05/10/2022

Żarówka

Może Cię zainteresować:

Tauron podpowiada gospodarstwom domowym, jak sprawdzić zużycie energii

Autor: Michał Wroński

26/09/2022

Uniwersytet Śląski

Może Cię zainteresować:

Uniwersytet Śląski wdroży program oszczędnościowy. Chce ograniczyć koszty energii

Autor: Michał Wroński

13/10/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon