Katowice szukają wykonawcy wystawy stałej w Domu Kilara. Wielofunkcyjny obiekt ma upamiętniać kompozytora i przyciągać melomanów

Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej Dom Kilara coraz bliżej. Miasto ogłosiło przetarg na organizację wystawy stałej. Zamierzenia są ambitne, a nowoczesną przestrzeń mają wypełniać m.in. dotykowe płaskorzeźby i stanowiska multimedialne.

Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej Dom Kilara ma być obiektem łączącym wiele funkcji, atrakcyjnym dla różnych grup odbiorców. Z jednej strony będzie poświęcony Wojciechowi Kilarowi i Śląskiej Szkole Kompozytorów, z drugiej umożliwi organizację wydarzeń muzycznych - recitali, minifestiwali czy warsztatów. Otwarcie obiektu zaplanowano w pierwszej połowie 2025 r. Wartość inwestycji to ponad 18 mln zł.

Dom Kilara coraz bliżej. Miasto ogłosiło przetarg na organizację wystawy stałej

Miasto ogłosiło przetarg na organizację wystawy stałej, która w zamierzeniu ma mieć charakter nowoczesnej przestrzeni. Jej wyposażenie będą stanowić m.in. interaktywne narzędzia i kilkadziesiąt stanowisk multimedialnych wykorzystujących obraz, dźwięk i dotyk. Na jednej ze ścian będzie wyświetlana m.in. wielka pięciolinia z umieszczonymi na niej dotykowymi płaskorzeźbami, nawiązującymi do ważnych dla muzycznego życia Katowic miejsc oraz wydarzeń.

Znajdą się tu też urządzenia przedstawiające teorię muzyki, umożliwiające naukę rytmu i budowy akordów, grę na elektronicznych instrumentach czy stanowiska, na których przeprowadzane będą quizy. Zwiedzający będą mogli również skorzystać np. z odizolowanych akustycznie kabin, w których specjalne oprogramowanie umożliwi skomponowanie wielościeżkowego utworu za pomocą wyłącznie głosu, albo pozwoli wcielić się w rolę dyrygenta i poprowadzić występ orkiestry.

Wystawa będzie zlokalizowana w dobudowanej części, która zbliża się do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego. Na przełomie stycznia i grudnia zamontowano stolarkę okienną.

- Obecnie wykonawca skupia się na robotach instalacyjnych, zamontowano schody prefabrykowane oraz konstrukcję stalową pod świetlik. Oczywiście cały czas prowadzone są prace także w starym obiekcie, który jest dostosowywany do pełnienia nowych funkcji – mówi Jarosław Łuczyński , dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Wykonawcę wystawy poznamy w pierwszym kwartale bieżącego 2024 r. Po podpisaniu umowy ze zwycięzcą przetargu, będzie on miał 15 miesięcy na realizację zadania.

Dom Kilara - dwa budynki o innym charakterze

Zwiedzanie będzie rozpoczynać się od oryginalnego domu Wojciecha Kilara i pomieszczeń, które zachowają pierwotny wygląd i charakter. Będą je wypełniać przedmioty należące do kompozytora, m.in. fortepian, książki i rękopisy. Większość oryginalnego wyposażenie zostanie poddana renowacji. W salonie Domu Kilara planowana jest realizacja seansów filmowych.

Druga część do zwiedzania znajdzie się w nowej części budynku i będzie miała zupełnie inny charakter. Znajdzie się tu skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży nowoczesna wystawa edukacyjna, będąca przedmiotem trwającego przetargu. W nowym obiekcie powstanie też sala wielofunkcyjna oraz sala z antresolą, w której będzie możliwość organizacji wystaw czasowych.

- Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” będzie wielofunkcyjne i każdy – niezależnie od wieku czy preferencji – znajdzie tu coś atrakcyjnego dla siebie. Ponadto organizowane tu wydarzenia będą zachęcać do częstszych wizyt niż w przypadku tradycyjnych muzeów - zapewniają urzędnicy.
Neinert jasiok

Może Cię zainteresować:

Katowicki Karnawał Komedii od 26 stycznia w Teatrze Śląskim i Teatrze Korez. Są jeszcze bilety na spektakle

Autor: Katarzyna Pachelska

16/01/2024

Plac szewczyka

Może Cię zainteresować:

Plac Szewczyka czy Kaczyńskich w Katowicach? Tomasz Pietrzykowski: A może plac Pojednania?

Autor: Redakcja

16/01/2024

Parkiet sportowy spodek katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice. Spodek ma nowy parkiet sportowy. Można na nim grać w koszykówkę, siatkówkę i piłkę ręczną

Autor: Katarzyna Pachelska

15/01/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon