Katowice wspierają Metropolitalną Wigilię dla Samotnych. Przygotowania już się zaczęły

Katowice po raz kolejny łączą siły z Fundacją Wolne Miejsce, by zorganizować Metropolitalną Wigilię dla Samotnych. Z powodu pandemii, zamiast spotkania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie przy wspólnym stole przed pandemią zasiadało ponad trzy tysiące osób, organizatorzy proponują formę mobilną – z bezpośrednim dowozem do potrzebujących.

To wolontariusze wypełnią wolne miejsca w życiu odwiedzanych, samotnych ludzi, dostarczając im kolację wigilijną bezpośrednio do domów.

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, niestety dla wielu osób trudny, a my – jak co roku – wspólnymi siłami chcemy to zmienić. Zapraszamy każdą potrzebującą osobę, która z powodu sytuacji życiowej, materialnej, rodzinnej, nie może pozwolić sobie na organizację wigilii – do spędzenia jej razem z nami – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W tym roku, z powodu pandemii nie możemy się spotkać przy wspólnym stole, jednak nie zapominamy o osobach potrzebujących. Odwiedzą ich wolontariusze. Do 20 grudnia działa infolinia, gdzie przyjmowane są zgłoszenia – dodaje prezydent.

Każda samotna osoba, której sytuacja życiowa nie pozwala spędzić Wigilii w gronie najbliższych, może zgłosić chęć przyjęcia paczki z wigilijnymi potrawami.

Wystartowała infolinia Fundacji Wolne Miejsce, z którą wystarczy się skontaktować. Infolinia pod nr tel. 514 045 416 jest czynna przez całą dobę, do 20 grudnia 2021 r. włącznie.

Przygotowania do Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych już ruszyły. To spory proces logistyczny – trzeba nawiązać współpracę z wolontariuszami i darczyńcami. Miasto Katowice bezpłatnie udostępni halę Spodek w dniach 22-24 grudnia br. jako centrum przygotowania paczek świątecznych, zawierających potrawy wigilijne i prezenty oraz centrum ich dystrybucji wolontariuszom włączającym się w wydarzenie.

– Dodatkowo Katowice przygotują ok. 2 tys. kartek świątecznych, które będą dołączone do świątecznych paczek. Natomiast wsparcie finansowe Fundacji w kwocie 130 tys. zł umożliwi przygotowanie do 2 tys. paczek dla mieszkańców Katowic z potrawami wigilijnymi i upominkami – informuje Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelniczka wydziału polityki społecznej.

Sama akcja dystrybucji paczek odbędzie się 24 grudnia w godz. od 7 do 15. Wszystko po to, by pomimo trudnych dla nas wszystkich obostrzeń poczuć prawdziwe święta i podzielić się z samotnymi osobami nie tylko posiłkiem, ale też dobrym słowem i życzeniami.

Zapraszamy również do wypełnienia wolnego miejsca wolontaryjnego. Pragnę zapewnić, że wszyscy, którzy czują chęć uczynienia czegoś autentycznego i dobrego dla drugiego człowieka, odnajdą się w naszym fundacyjnym gronie. Wiem o tym, bo każdy z wielkanocnych kierowców, zawożąc świąteczne śniadania wielkanocne, wracał z wiosennej akcji poruszony tym, jak wiele radości dawał, wręczając paczki – mówi Mikołaj Rykowski, prezes i założyciel Fundacji Wolne Miejsce.

W hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego już tydzień przed Wigilią rozpoczęło się „Wielkie Świąteczne Gotowanie z Gwiazdami”. Ponieważ będzie ono trwało aż siedem dni, organizatorzy zaprosili kulinarne gwiazdy, by w jeden wybrany dzień objęły funkcję szefa i wraz z wolontariuszami, uczniami szkół gastronomicznych, przygotowywały świąteczne specjały: barszcz z uszkami, smażone karpie, sałatki śledziowe oraz pierogi.

Świąteczne dania po spakowaniu rozjadą się z Katowic po całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Cieszymy się, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia może wspierać takie działania Fundacji. Już po raz trzeci włączamy się w organizację Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych, której istotą jest by przesłanie tego wydarzenia, że mieszkańcy Metropolii o nich pamiętają, dotarło przede wszystkim do osób samotnych – powiedział Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W tym roku, po raz pierwszy wigilijne paczki będą rozwożone przez wolontariuszy Fundacji, również w największych polskich miastach.


Subskrybuj 24kato.pl

google news icon