Katowicki Park Leśny. Olbrzymia zielona przestrzeń do relaksu, ale też rekreacja nad stawami

Katowicki Park Leśny to największy zielony obszar Katowic, nie licząc Lasu Murckowskiego. Zajmuje powierzchnię ponad 90 hektarów między osiedlem Paderewskiego, Brynowem, Giszowcem i Ochojcem. To też jedna z lepiej zagospodarowanych przestrzeni, z licznymi miejscami rekreacji. Z kolei w ciepłe dni część Parku Leśnego, czyli Dolina Trzech Stawów, to katowicki „salon towarzyski pod chmurką” oraz ulubione miejsce rekreacji dla aktywnych i wypoczynku dla rodzin.

Fot. Radoslaw Kazmierczak
Katowicki Park Lesny Olbrzymia zielona przestrzen do relaksu ale tez rekreacja nad stawami

Choć Katowicki Park Leśny to oficjalna nazwa tego olbrzymiego zielonego terenu położonego niedaleko centrum miasta, to składa się on z kilku charakterystycznych miejsc.

Park, ale też z dziką, leśną częścią

W obrębie Parku, w jego zachodniej części, znajduje się prawdziwy las. Ten dziki fragment Parku ma takim pozostać, dlatego tu pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej ingerują w jak najmniejszym stopniu, sprzątając tylko alejki czy naprawiając ławki i kosze na śmieci. Tu można w spokoju spacerować alejkami czy jeździć na rowerze w otoczeniu wiekowych drzew.

Z kolei na Muchowcu znajduje się małe lotnisko, na którym lądują małe awionetki, odbywają się kursy pilotażu samolotów czy szybowców. W piękne dni nad Katowickim Parkiem Leśnym można podziwiać smukłe szybowce, tańczące na niebie. Na terenie Muchowca odbywają się też imprezy i festiwale, z których są znane Katowice, np. Off Festival Artura Rojka czy American Cars Mania.

Fot. Sławomir Rybok
Fot. Sławomir Rybok

Miejsce rekreacji katowiczan

Bliżej osiedla Paderewskiego znajdziemy najbardziej zagospodarowaną część Katowickiego Parku Leśnego, czyli Dolinę Trzech Stawów, zwaną też Sztauwajerami. Tu można spędzić cały dzień, jeżdżąc na rowerze, pływając kajakiem, grając w szachy, łowiąc ryby, jeżdżąc na hulajnodze czy na rolkach (zresztą słynna katowicka rolkostrada przyciąga amatorów tej aktywności również spoza stolicy województwa śląskiego). Nowością tego sezonu jest ścianka tenisowa zbudowana w ramach Budżetu Obywatelskiego przy stawie „Łąka”. Można z niej korzystać bezpłatnie. Na otwarcie czeka kolejna nowa atrakcja, czyli pumptrack, który powstaje niedaleko ścianki tenisowej. Młodsi i starsi będą tu mogli trenować jazdę na rowerze, hulajnodze, rolkach (to będzie już kolejne takie miejsce w Dolinie Trzech Stawów, bo od lat z powodzeniem działa skatepark przy Pomniku Trudu Górniczego).

For. Radosław Kaźmierczak
For. Radosław Kaźmierczak

Wodny plac zabaw, kąpielisko, odpoczynek nad wodą

Do tego Dolina zaleca się licznymi ścieżkami spacerowymi, też w cieniu, co sprzyja relaksowi w gorące dni. W Dolinie działa jedno z dwóch katowickich strzeżonych naturalnych kąpielisk, z plażą, oczywiście. W stawie kąpielowym można się kąpać pod czujnym okiem ratowników w wakacje. Również latem jest czynny wodny plac zabaw z różnymi wodnymi atrakcjami dla dzieci, nie tylko tych najmłodszych. Kto nie lubi posiedzieć pod gejzerami wody, gdy słońce miło grzeje?

Ta część Katowickiego Parku Leśnego to też miejsce organizacji wielu sportowych wydarzeń – biegów, marszów nordic walking, zawodów kolarskich czy wędkarskich, a nawet triatlonu! W ciepłym sezonie można tu też trafić na festyn ekologiczny, zabawy dla dzieci czy koncerty w plenerze. Już niedługo będzie ku temu jeszcze więcej okazji, bo dobiegają końca prace nad renowacją tzw. kręgu tanecznego przy Stawie Kajakowym. Będą się tam mogły odbywać zabawy taneczne, koncerty, potańcówki czy festyny.

Sztauwajery to też świetna miejscówka na obiad albo przekąskę w plenerze, bo mnóstwo tu sezonowych knajpek oraz kilka całorocznych restauracji. Można posiedzieć na hamaku z lemoniadą w ręce i delektować się pięknym dniem nad wodą.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon