Katowicki Rynek bez drzew?

24kato.pl
Drzewa rynek katowice

Z Placu Kwiatowego znikną wszystkie posadzone tam surmie. Dlaczego Katowice, nazywające sobie Miastem Ogrodów, rezygnują z tej formy zieleni na Rynku?
Niekorzystne warunki

W 2014 roku na obszarze katowickiego rynku pojawiła się pierwsza surmia – niewysokie drzewko o wąskim pniu i rozłożystych gałęziach. Do przyozdobienia centralnego placu w mieście wybrano akurat ten gatunek nie tylko ze względu na jego estetykę, ale także wytrzymałość oraz przystosowanie do naszego klimatu. Niestety okazało się, że egzotyczne surmie niekoniecznie zaaklimatyzowały się na płycie rynku. Pierwsze drzewko trzeba było wyciąć zaledwie trzy lata po posadzeniu. Jego los podzieliło 7 kolejnych roślin.

- Surmie niedomagają z powodu ataku szkodników, ale też cierpią skutkiem upałów. Próba podleczenia - dodatkowe nawadnianie oraz opryski - spowodowała tylko częściową poprawę -mówił magazynowi „Nasze Miasto” Krzysztof Kaczorowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Katowicach.

Decyzja władz

Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wpłynął wniosek Zakładu Zieleni Miejskiej, by ostatecznie wymienić gatunek drzew zasadzonych na Placu Kwiatowym. Te surmie, które da się jeszcze uratować, zostaną przesadzone w okolice pl. Poloka w Załęskiej Hałdzie. Pozostałe trzy drzewa zostaną wycięte. Urząd nie wydał jeszcze ostatecznej decyzji. Instytucja czeka na podanie przez ZZM terminu wykonania przesadzenia. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pomyślnie, być może już na wiosnę przyszłego roku katowicki rynek zobaczymy w nowej aranżacji.

Roślinna wymiana

Czy w takim razie nie spotkamy już więcej drzew na Placu Kwiatowym? Niekoniecznie. Władze miasta myślą o posadzeniu nowych drzew w miejsce schorowanych surmii. Z ich planów wynika, że nowym gatunkiem może być wiśnia kanzan lub klon rdzawy.

Przechodząc przez katowicki rynek warto zwrócić uwagę nie tylko na rozlokowane tam rośliny, ale także na nowa instalację informacyjną. Promuje ona 17 celów Organizacji Narodów Zjednoczonych zebranych w Agendzie 2030. Nasze miasto, jako przyszły gospodarz Światowego Forum Miejskiego, prezentuje swoje starania, które podejmuje w ramach wspomnianego projektu. Są wśród nich także zagadnienia ekologiczne: „Zrównoważone miasta i społeczności” oraz „Działania w dziedzinie klimatu”. Na specjalnych, uzupełnianych co tydzień planszach pokazywane są konkretne akcje i inwestycje miasta realizowane w tym zakresie.

fot. Urząd Miasta Katowice

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: