Katowicki startup wyróżniony w Europie. Wiadomo już, co wspólnego mają samolotowe czarne skrzynki z ekologią

Znamy już laureatów tegorocznej Europejskiej Nagrody Startupowej na rzecz Mobilności. Jednym z nich jest młode przedsiębiorstwo z Górnego Śląska. Czym zasłużyło sobie na to wyróżnienie?

UM Katowice
Katowice Stork Jet start up

StorkJet wyróżniony przez Komisję Europejską

Jury European Startup Prize for Mobility (Europejska Nagroda Startupowa rzecz Mobilności) nagrodziło w tym roku 10 startupów. Wśród najlepszych znalazło się także katowickie przedsiębiorstwo StorkJet. Jego twórcy rywalizowali z prawie 600 projektami z 38 krajów. Do składu komitetu konkursu zaproszono między innymi Karimę Delli – przewodniczącą Komisji Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim, Lilyanę Pavlovą – wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego i księcia Monako Alberta.

– Bardzo się cieszę z tego, że związani z Katowicami przedsiębiorcy rozwijają skrzydła i zyskują uznanie na arenie międzynarodowej. To fantastyczna promocja dla miasta – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Mniej kosztów – mniej zanieczyszczeń

Czym zajmuje się wyróżniony startup? Komisja doceniła jego wkład w kształtowanie zrównoważonej mobilności. StorkJet powstał, by odczytywać dane z samolotowych czarnych skrzynek i optymalizować zużycie paliwa podczas lotu. To z kolei wpływa na zmniejszenie śladu węglowego generowanego przez samoloty. Przyczynia się również do redukcji niepotrzebnych kosztów. Startup wykorzystuje do tego specjalny algorytm.

StorkJet zoptymalizował już około 4,1 mln lotów. Przekłada się to na ograniczenie emisji o ok. 106 ton dwutlenku węgla każdego roku. Co dalej przed katowickim przedsiębiorstwem? Będzie się ono mogło zaprezentować podczas spotkania w Paryżu i przedstawić swój sposób na ograniczenie śladu węglowego. Firma ma także szansę na dostanie się do programu mentoringowego Boston Consulting Group.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Autobus ZTM

Nie kupisz już biletu u kierowcy autobusu lub tramwaju ZTM

Zjazd z DK86 na DK81 zostanie otwarty

Znamy datę otwarcia zjazdu z DK86 na DK81

Bramki na autostradzie A4

500 złotych mandatu za brak biletu na A4

Policjalogo

Wypadek w Katowicach. Utrudnienia na autostradzie A4

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Rynek w Katowicach

Pieszy ma pierwszeństwo, ale nie przed tramwajem!