Katowickie CBA zatrzymało dwóch biznesmenów. Podejrzani są o wyłudzenia kredytów na kwotę 10 mln złotych

Śledczy z katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy są podejrzani o wyłudzenia kredytowe na łączną kwotę blisko 10 milionów złotych.

Banknoty

Zatrzymani mieli być częścią zorganizowanej grupy przestępczej, która działała na terenie całej Polski w latach 2014-2015.

Jeden z podejrzanych przygotowywał „lewe” dokumenty, dzięki którym spółki kontrolowane przez członków finansowego gangu uzyskiwały zdolność kredytową. Banki wprowadzane w błąd zgadzały się na udzielanie kredytów przedsiębiorstwom wchodzącym w skład grupy przestępczej.

W kilku oddziałach bankowych wyłudzono w sumie kredyty na łączną kwotę 10 milionów złotych, które były objęte gwarancją de minimis Banku Gospodarstwa Kredytowego (gwarancja stanowiąca zabezpieczenie spłaty kredytu).

Zatrzymani usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Przedsiębiorcy przedstawiono zarzuty pomocnictwa do wyłudzenia kredytów. Natomiast drugi z zatrzymanych usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze. W ostatnim czasie w śledztwie przedstawiono również zarzuty trzem kolejnym osobom. Osoby te usłyszały zarzuty: udziału w grupie przestępczej, przedkładania stwierdzających nieprawdę dokumentów w celu uzyskania kredytów, wyłudzenia kredytów – informują śledczy z Biura.

Do zatrzymania mężczyzn doszło na terenie województwa śląskiego. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Powoływali się na znajomość ważnych osób

Gangsterzy, dla których niemożliwe nie istniało

Wybuch gazu Katowice Szopienice

Co najmniej jedna ofiara śmiertelna wybuchu gazu

Tramwaj Chorzowska

Zrzutka na pomoc prawną dla "porywacza" tramwaju

Wypadek DK 86, Katowice

Zmarł Niemiec potrącony przez samochód na DK86

Wypadek ul Obroki Katowice

Zasłabnięcie kierowcy autobusu na ul. Obroki w Katowicach

Narkotyki ujawnione przez policję w Katowicach

Na widok policji rzucił się do ucieczki. Miał narkotyki