Katowickie CBA zatrzymało dwóch biznesmenów. Podejrzani są o wyłudzenia kredytów na kwotę 10 mln złotych

Śledczy z katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy są podejrzani o wyłudzenia kredytowe na łączną kwotę blisko 10 milionów złotych.

Banknoty

Zatrzymani mieli być częścią zorganizowanej grupy przestępczej, która działała na terenie całej Polski w latach 2014-2015.

Jeden z podejrzanych przygotowywał „lewe” dokumenty, dzięki którym spółki kontrolowane przez członków finansowego gangu uzyskiwały zdolność kredytową. Banki wprowadzane w błąd zgadzały się na udzielanie kredytów przedsiębiorstwom wchodzącym w skład grupy przestępczej.

W kilku oddziałach bankowych wyłudzono w sumie kredyty na łączną kwotę 10 milionów złotych, które były objęte gwarancją de minimis Banku Gospodarstwa Kredytowego (gwarancja stanowiąca zabezpieczenie spłaty kredytu).

Zatrzymani usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Przedsiębiorcy przedstawiono zarzuty pomocnictwa do wyłudzenia kredytów. Natomiast drugi z zatrzymanych usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze. W ostatnim czasie w śledztwie przedstawiono również zarzuty trzem kolejnym osobom. Osoby te usłyszały zarzuty: udziału w grupie przestępczej, przedkładania stwierdzających nieprawdę dokumentów w celu uzyskania kredytów, wyłudzenia kredytów – informują śledczy z Biura.

Do zatrzymania mężczyzn doszło na terenie województwa śląskiego. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon