Katowickie Centrum Onkologii doczeka się inwestycji wartej ponad 4 mln zł


Szpitale w woj. śląskim zyskały niemal 26 mln zł na realizację projektów inwestycyjnych. Wśród nich Katowickie Centrum Onkologii, które doczeka się inwestycji wartej ponad 4 mln zł.

Katowickie Centrum Onkologii doczeka się inwestycji wartej ponad 4 mln zł

W Sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego, dzisiaj 10 czerwca wręczono czeki na łączną kwotę niemal 26 mln zł dla szpitali w woj. śląskim na realizację najpilniejszych potrzeb inwestycyjnych. Środki finansowe będą przeznaczone na projekty z zakresu zdrowia. Są dofinansowane przez Rządowy Fundusz inwestycji Lokalnych.

„Inwestujemy w śląskie szpitale” to projekt mający na celu podniesienie jakości specjalistycznych usług medycznych w województwie śląskim poprzez realizację najpilniejszych potrzeb inwestycyjnych w wybranych szpitalach wojewódzkich.

– Tak duże wsparcie dla szpitali w regionie nie byłoby możliwe gdyby nie wzorowa współpraca samorządu województwa z premierem Mateuszem Morawieckim i stroną rządową. Dziękuję za zaangażowanie posłom ze Śląska, a szczególnie Lidii Burzyńskiej, Andrzejowi Gawronowi, Jerzemu Polaczkowi, Grzegorzowi Matusiakowi, Szymonowi Giżyńskiemu, Ryszardowi Majerowi i Kazimierzowi Matusznemu. Dziękuję też pani Izabeli Domogale, która w Zarządzie Województwa odpowiada za zdrowie. 19 mln zł które trafiło do szpitali z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozwoli jeszcze bardziej wzmocnić placówki w trudnym czasie walki z pandemią. Troska o pacjentów to troska o rozwój infrastruktury medycznej, dlatego konieczne są inwestycje" – mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.

Katowickie Centrum Onkologii doczeka się inwestycji wartej ponad 4 mln zł

Na projekcie sporo zyskało Katowickie Centrum Onkologii. Dzięki dofinansowaniu będzie mogło zostać doposażone w sprzęt medyczny, który jest niezbędny do zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 oraz podniesienia jakości świadczeń medycznych, w tym: RTG płucno-kostny, EBUS (bronochofiberoskopia z ultrasonografią), monitory funkcji życiowych, EKG, pompy infuzyjne, defibrylatory, aparaty RTG, respiratory, bronochoskop. Koszt całej inwestycji opiewa na kwotę 459 040 zł, z czego środki woj. śląskiego wynoszą 100 tys. zł.

Najwięcej zyska „piekarska urazówka”

Jeden z budynków znajdujących się w kompleksie budynków szpitalnych Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. Dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich zostanie zmodernizowany w celu dostosowania jego infrastruktury do działalności medycznej w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu realizowanej w formule chirurgii jednego dnia. Koszt tej inwestycji opiewa na kwotę ponad 4 mln zł, w tym środki z woj. śląskiego wynoszą 700 tys. zł.

„Piekarska urazówka” doczeka się także prac modernizacyjnych i konserwatorskich, w tym zabezpieczenia przeciwpożarowego. Prace będą obejmowały część elewacji oraz dach w zabytkowym budynku Ośrodka Rehabilitacji w Kochcicach Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. Dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich. Koszt całej inwestycji opiewa na kwotę ponad 1 mln zł z czego środki woj. śląskiego wynoszą 200 tys. zł.

Z dofinansowania skorzystają także Jastrzębie-Zdrój, Częstochowa, Wodzisław Śląski i Wilkowice-Bystra

Dzięki dofinansowaniu będzie możliwa przebudowa Oddziału Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Koszt całej inwestycji opiewa na kwotę 4 mln zł, z czego ponad 1 mln zł pochodzi ze środków woj. śląskiego.

Sporo na projekcie zyskuje również Odział Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Dzięki dofinansowaniu będzie możliwa jego modernizacja. Koszt prac wyniesie w sumie ponad 6 mln zł, z czego 350 tys. zł pochodzi ze środków woj. śląskiego.

Zmieni się też sporo w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc im. Dr. A. Pawelca z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim. Dzięki projektowi będzie możliwa adaptacja pomieszczeń Działu Farmacji Szpitalnej na Aptekę Szpitalną wraz z pracownią leków cytostatycznych. Koszt inwestycji wynosi 900 tys. zł z czego 500 tys. zł to środki woj. śląskiego.

W szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej natomiast, dzięki dofinansowaniu, zostanie utworzony Zakład Opiekuńczo-Lecznicy na 60 łóżek z pełnym kompleksowym wyposażeniem, przeprowadzeniem prac budowlanych i dostosowaniem do tego celu budynku dawnej kuchni Szpitala Kolejowego w Wielkowicach-Bystrej. Koszt całej inwestycji to 4 mln zł z czego 1 200 000 zł pochodzi ze środków woj. śląskiego.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

197956353 561228154914126 5056252797213677665 n

Śląsk i Kraj Morawsko-Śląski będą współpracować

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...

Delegacja ze Śląska wizytuje w Nadrenii Północnej Westfalii

Władze woj. śląskiego w Nadrenii Północnej-Westfalii

Stadion slaski

Stadion Śląski będzie miał Centrum...

Zabrze miasto

Coraz więcej miast na Śląsku chce budować...

Test 5434382 1280

Darmowe testy na COVID dla pracowników pomocy...

Konfa

Będzie aktualizacja uchwały antysmogowej