Kilkuset uchodźców z Ukrainy przyjedzie pociągiem Kolei Śląskich do Katowic

Koleje Śląskie zorganizowały specjalny transport dla uchodźców. Pociągiem do Katowic przyjedzie kilkuset Ukraińców, którzy przedostali się do Przemyśla.

GOV
Uchodźcy z Ukrainy na przejściu granicznym

W czwartek, 3 marca, o godz. 9.45 na dworcu kolejowym w Katowicach powinien pojawić się kolejny pociąg pełen uchodźców z Ukrainy. Skład z 400 miejscami siedzącymi wyjechał poprzedniego dnia wieczorem do Przemyśla, gdzie codziennie docierają tysiące ludzi z ogarniętego wojną kraju.

Transport uchodźców realizują Koleje Śląskie, które dostały od PKP PLK specjalne pozwolenie na ten wyjazd.

Pomoc dla uchodźców w Katowicach

Po przyjeździe na Śląsk uchodźcy będą mogli skorzystać z różnych form pomocy. Część z nich ma już zapewne zapewniony nocleg w prywatnych kwaterach. Pozostali będą mogli m.in. poprosić o radę w punkcie informacyjnym, który działa na dworcu lub zadzwonić na infolinię Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (32) 606 32 32.

Wsparcie Ukraińcom gwarantuje także punkt recepcyjny przy ul. Wita Stwosza 20. To pierwsza taka inicjatywa w całym województwie.

- Obywatele Ukrainy będą mogli tutaj przyjechać, zarejestrować swój pobyt (...) dostaną możliwość wytchnienia, posiłek, ewentualne wsparcie psychologa, pomoc medyczną - to wszystko, co jest niezbędne, żeby w tych traumatycznych okolicznościach można było przejść przez te najbliższe dni i tygodnie, a być może miesiące, bezpiecznie - powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek, kiedy otwierano punkt recepcyjny.

Darmowe przejazdy dla Ukraińców

Przypomnijmy, że obywatele Ukrainy na podstawie paszportu lub innego dokumenty mogą za darmo korzystać z przejazdów Kolejami Śląskimi.

- Kolejarze doskonale rozumieją swoją misję społeczną. Wierzymy, że bezpłatne przejazdy pomogą Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną na teren województwa śląskiego, w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości - powiedział prezes KŚ Patryk Świrski.

Ukraińcy za darmo mogą jeździć także autobusami i tramwajami ZTM, a kierowcy samochodów z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi nie muszą płacić za przejazd A4 Katowice-Kraków. Z opłat za autostradę zwolnieni są także kierowcy z organizacji pozarządowych, które udzielają pomocy obywatelom Ukrainy. Przejazd trzeba jednak wcześniej zgłosić.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Uchodźcy przyjechali do Katowic pociągiem Kolei Śląskich

Pociąg pełen uchodźców z Ukrainy przyjechał do Katowic

Jak pomóc uchodźcom, których przyjmujemy pod swój dach?

Poradnik dla osób, które przyjmują uchodźców z Ukrainy

Sejmik Województwa Śląskiego

Województwo pomoże samorządom, które przyjmują uchodźców

274158642 3072421953031481 6310686151158786058 n

Katowice zgłosiły gotowość do przyjęcia uchodźców z Ukrainy

265d82c5 02a9 4892 ad0c 66f8118a2e8f

Służby apelują, aby nie udostępniać zdjęć wojskowych

Strażacy dla Ukrainy 1

Strażacy z woj. śląskiego przygotowali wsparcie dla Ukrainy

Manifestacja jedności z Ukrainą w Katowicach

Manifestacja jedności z Ukrainą w Katowicach