Kilogram truskawek za 5 zł? Tak, ale gdy sam je zbierzesz

Sezon na polskie truskawki powoli się kończy. Gospodarze uprawiający truskawki zachęcają klientów do samodzielnego zbioru tych owoców. Zapłacą znacznie mniej niż wynosi zwykła cena tych owoców.

11 zł to najniższa cena, jaką za kilogram tych sezonowych owoców zapłacimy u uprawiającego truskawki Manfreda Skrzypczyka. Ale może być jeszcze taniej, jeśli truskawki sami sobie zbierzemy.

- Kończy się już sezon na truskawki, w dodatku owoce przyparzyło, więc niektóre są już niezdatne do zbioru. Moich pracowników przeniosłem już na inne pola, więc nie ma za bardzo komu zbierać truskawek - mówi Manfred Skrzypczyk.

W jego gospodarstwie we wsi Księżym Lesie w gminie Zbrosławice, między Tarnowskimi Górami a Pyskowicami, ul. Wiejska 53, można sobie samemu zebrać truskawki z pola, a potem je kupić (te zjedzone w tak zwanym międzyczasie są za darmo).

Cena: konkurencyjna, bo jedyne 5 zł za kilogram truskawek.

- Zapraszam od rana do wieczora. Można zbierać, ile się chce - dodaje gospodarz z Księżego Młyna.

Jednym z jego klientów zbieraczy był Bartosz, któremu udało się zebrać w Księżym Lesie w ciągu niespełna godziny aż 12 kilogramów słodkiej truskawki.

To już ostatnie dni zbiorów truskawek, więc trzeba się spieszyć. A samodzielny zbiór tych owoców to nie tylko satysfakcja i zabawa w rolnika, ale też pretekst do wycieczki w okolice Tarnowskich Gór.

Polska jest jednym ze światowych potentatów truskawkowych. Z produkcją ponad 180 tys. ton rocznie jest na siódmym miejscu na świecie. Na pierwszym jest USA, na drugim - Hiszpania, na trzecim - Rosja.

Truskawka ma niewiele kalorii, bo w 80 proc. składa się z wody. Zawiera cenne substancje: minerały (cynk, fosfor, magnez, mangan, potas, wapń, żelazo), witaminy (A, B1, B2, B3, B6, B9, E, oraz w szczególności C - 66 mg/100g).

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon