Dla jednych Górnik Zabrze, dla drugich Rosja. Kiosk na os. Witosa zmieni barwy?

Urząd Miasta Katowice chce, aby dzierżawca przemalował kiosk na osiedla Witosa. Dla jednych znajdują się na nim barwy Górnika Zabrze, dla innych Rosji. Wielu mieszkańców osiedla sytuacja w ogóle nie razi. Szczególnie kibice Górnika są zdania, że przemalowywanie kiosku w związku z agresją Rosji na Ukrainę byłoby absurdem.

Kiosk pomiędzy ul. Wincentego Witosa i Władysława Grabskiego kilka lat temu został przemalowany przez kibiców na barwy żółto-zielono-czarne oraz biało-niebiesko-czerwone, czyli barwy GKS-u Katowice oraz Górnika Zabrze - dwóch sympatyzujących ze sobą klubów. Nie budził kontrowersji, aż do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kiedy części mieszkańców zaczął kojarzyć się z flagą Rosji.

Sprawa została zgłoszona do Urzędu Miasta Katowice, a ten w ostatnich dniach skierował do dzierżawcy obiektu pismo, aby dowiedzieć się, co dalej z kioskiem. Magistrat chciałby, aby został on jednolicie przemalowany i stał się bardziej "estetyczny".

- Czekamy, aż dzierżawca ustosunkuje się do naszego pisma i wyjaśni, jakie są jego dalsze plany wobec tego budynku - wyjaśnia Sandra Hajduk, rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice.

Kibice: bez przesady, to barwy klubu

Radny Krzysztof Kraus zaproponował, aby na kiosku umieścić herby GKS-u Katowice oraz Górnika Zabrze i w ten sposób rozwiązać problem, zamiast go eskalować i sprawić, że w dzielnicy pojawią się kolejne malunki. Przypomnijmy, że wcześniej, zanim kiosk został pomalowany, znajdowały się na nim m.in. niecenzuralne hasła i nazwy klubów.

Wielu mieszkańców osiedla Witosa w ogóle nie rażą barwy, w jakie pomalowany jest kiosk. Szczególnie fanów Górnika. Dla nich to po prostu barwy klubu, któremu kibicują. Podkreślają, że nawet u Ukraińców, którzy mieszkają czy pracują na Witosa, a kibicują Górnikowi Zabrze, kolory kiosku nie budzą negatywnych emocji.

- Głupota! - kibic z Witosa dosadnie ocenia sytuację. - To tak, jakby wymagać od drużyny, by zmieniła barwy klubowe, bo komuś przypadkowo kojarzą się z flagą Rosji. Przecież kiosk był tak pomalowany już na długo przed rosyjską agresją na Ukrainę. Bez przesady.

(współpraca BOR)

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon