Kohut prosi Niemcy o pomoc. Chce respieratorów dla Śląska

Lukasz kohut

Europoseł Łukasz Kohut „widząc brak realnego zainteresowania ze strony Prezydenta RP Andrzeja Dudy na ofertę pomocy przedstawioną przez Prezydenta Niemiec” postanowił wysłać list do Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, w którym zwraca się o pomoc w zakresie dostawy specjalistycznego sprzętu i wsparcia personelu medycznego.

Przypomnijmy, że Frank-Walter Steinmeier w liście do prezydenta oferował pomoc w zakresie wsparcia naszej służby zdrowia. Andrzej Duda dziękując za ten gest odpisał, że „Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii Covid-19”. Dodał również, że „Niemcy mogą liczyć na Polskę”. Całość listu dostępna jest na stronie kancelarii premiera.

Prezydent nie chce? Kohut chętnie przyjmie

Rząd twierdzi, że pomoc Niemiec jest na razie zbędna, europoseł Łukasz Kohut jest innego zdania. Sam postanowił wystosować list do Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec z prośbą o pomoc.

- Ponieważ widząc brak realnego zainteresowania ze strony prezydenta Andrzeja Dudy na ofertę pomocy zawartą w Pańskim liście, w obliczu tej kryzysowej sytuacji oraz mając na uwadze życie mieszkanek i mieszkańców Śląska, z którego to regionu jestem europosłem, chcę prosić Pana o pomoc w zakresie specjalistycznego sprzętu medycznego i wsparcia personelu medycznego – czytamy w liście.

Jak twierdzi, ma bezpośrednie rozeznanie w sytuacji stanu służby zdrowia w Rybniku, gdzie brakuje miejsc dla chorych pacjentów. - Swoją prośbę motywuję także bezpośrednim rozeznaniem stanu służby zdrowia w moim rodzinnym mieście – Rybniku, który już teraz nie ma miejsc oraz odpowiedniej liczby respiratorów w swoich szpitalach. Nie mam żadnych wątpliwości, że dodatkowa pomoc jest nam w tej chwili niezbędna – wyjaśnia Łukasz Kohut.

TREŚĆ LISTU:

Łukasz Kohut
Poseł do Parlamentu Europejskiego

Bruksela, 10 listopad 2020 r.

Frank-Walter Steinmeier

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec

Szanowny Panie Prezydencie,

z wielką radością przyjąłem informację o możliwości pomocy medycznej dla Polski, oferowanej przez Pański kraj w walce z koronawirusem. Sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest krytyczna. Dobowe przyrosty zachorowań, aktualnie na poziomie ponad 20 tysięcy zakażeń, spowodowały w niektórych rejonach całkowity paraliż służby zdrowia. Brakuje miejsc w szpitalach, wykwalifikowanego personelu oraz specjalistycznego sprzętu, mogącego ratować życie. Specjalistyczne ośrodki medyczne w błyskawicznym tempie zamieniane są w szpitale dla osób z koronawirusem, czego efektem jest brak pomocy dla osób ze schorzeniami wymagającymi zaawansowanych metod leczenia. W wielu miejscach służby sanitarne nie mogą wysłać do poszkodowanej osoby personelu medycznego, ponieważ ten szuka miejsca dla aktualnego pacjenta, który nie jest przyjmowany przez żaden szpital z powodu braku miejsc.

Ponieważ widząc brak realnego zainteresowania ze strony prezydenta Andrzeja Dudy na ofertę pomocy zawartą w Pańskim liście, w obliczu tej kryzysowej sytuacji oraz mając na uwadze życie mieszkanek i mieszkańców Śląska, z którego to regionu jestem europosłem, chcę prosić Pana o pomoc w zakresie specjalistycznego sprzętu medycznego i wsparcia personelu medycznego. Swoją prośbę motywuję także bezpośrednim rozeznaniem stanu służby zdrowia w moim rodzinnym mieście – Rybniku, który już teraz nie ma miejsc oraz odpowiedniej liczby respiratorów w swoich szpitalach. Nie mam żadnych wątpliwości, że dodatkowa pomoc jest nam w tej chwili niezbędna.

Głęboko wierzę, że tylko wspólne działania pomiędzy państwami Wspólnoty Europejskiej są kluczem do zwalczenia tej epidemii i uratowania tysięcy żyć ludzkich.

Łączę wyrazy szacunku

Z poważaniem

Łukasz Kohut

Poseł do Parlamentu Europejskiego


fot. Łukasz Kohut/fb

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: