Koleje Śląskie będą zasilane odnawialnymi źródłami energii

Pociągi w naszym regionie będą jeszcze bardziej EKO! Koleje Śląskie przystępują do programu Zielona Kolej, dzięki której przejdą w 85 proc. na zasilanie z odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.

Koleje śląskie

Już wkrótce pociągi Kolei Śląskich będą zasilane energią trakcyjną pochodzącą z odnawialnych źródeł. Koleje Śląskie podpisały w tej sprawie dzisiaj, 21 lipca, list intencyjny z PKP Energetyka – spółką koordynującą realizację Programu Zielona Kolej. Przedmiotem porozumienia są zakupy energii wytworzonej w elektrowniach solarnych i wiatrowych, a także produkcja na potrzeby własne, przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych.

– Chcemy aby kolej była kluczem do rozwoju ekologicznej mobilności – mówi marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. – Inwestujemy więc w nowoczesny tabor i infrastrukturę. Aby jednak transport kolejowy był jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska, powinien w jak największym stopniu korzystać z zielonej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł – dodaje.

Kolej jest najbardziej ekologicznym i efektywnym rodzajem transportu. Zgodnie z planami urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego w najbliższych latach będzie ona podstawą dla rozwoju nowoczesnej, nisko- i zeroemisyjnej mobilności w regionie. Obecnie zdecydowana większość taboru używanego przez samorządowe Koleje Śląskie to pojazdy o napędzie elektrycznym. Wciąż jednak prawie 75% energii trakcyjnej przez nie wykorzystywanej wytwarzane jest w elektrowniach węglowych.

Na mocy podpisanego dzisiaj listu intencyjnego zostanie zawarta umowa wieloletnia określająca zasady dostarczania do przewoźnika energii trakcyjnej pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dzięki temu Koleje Śląskie zmniejszą swój ślad węglowy docelowo aż o ponad 38 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Aby skompensować tę emisję CO2, należałoby sadzić aż ok. 6 mln zł.

Podpisany list intencyjny zawiera także deklarację podjęcia współpracy pomiędzy Kolejami Śląskimi i PKP Energetyka dotyczącej budowy instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków należących do przewoźnika. Mowa o co najmniej trzech lokalizacjach w okolicach katowickiej siedziby spółki przy ul. Raciborskiej (obiektach biurowych, mechanicznych i technicznych).

Każda z instalacji fotowoltaicznych będzie miała moc nieprzekraczającą 50 kW, a energia przez nie produkowana wykorzystywana zostanie do zasilania infrastruktury przewoźnika. Dzięki temu ograniczy on swój ślad węglowy i pobór energii.

– Program Zielona Kolej jest realną szansą na zmianę miksu energetycznego na kolei w naszym kraju – mówi Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka. – Wierzę, że dzięki współpracy z PKP Energetyka, Koleje Śląskie ograniczą swój ślad węglowy i dzięki temu przyciągną nowych pasażerów, którzy w swoich codziennych wyborach coraz częściej kierują się przesłankami ekologicznymi – dodaje.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Sejmik Województwa Śląskiego

PiS rozstanie się z Ziobrą? Trwa liczenie szabli w sejmikach

Dziś nikt do końca nie wie, czym tak naprawdę ogrzewają swoje domy Polacy

ANALIZA. Palenie węglem zakazane od 2028 r.

Sejmik tej kadencji, obecny zarząd, powinien wyznaczyć datę odejścia od spalania węgla w sektorze komunalnym - mówił Chełstowski

Zakaz ogrzewania domów węglem od 2028 roku?

Zasłużony dla Zasłużony dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

Ratownicy medyczni w Katowicach odznaczeni za zasługi

Europejskie Forum Przyszłości

Europejskie Forum Przyszłości. Kiedy i gdzie?

Śląsk dostanie najwięcej

Do Śląska trafi ponad 4 mld euro z UE

Zarząd Województwa przekazał 840 tys

840 tys. zł dla ratowników WOPR i GOPR