Kolejne „Lokale na kulturę” w Katowicach do wzięcia. Trzy w ścisłym centrum. Sprawdź warunki konkursu

Katowice mają trzy kolejne "Lokale na kulturę" do rozdysponowania. Rozpoczęła się XV edycja tego konkursu.

Wystartowała XV edycja konkursu „Lokal na kulturę” w Katowicach. Konkurs adresowany jest do osób, które mają ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej w przestrzeni Katowic, a jego celem jest ułatwienie startu takim inicjatywom.

Projekty działające w ramach „Lokalu na kulturę” są dowodem na to, że sprawdza się strategia miasta, by inwestować w kulturę, nie tylko w wielkie wydarzenia, koncerty czy instytucje, ale by wspierać oddolne inicjatywy mieszkańców, którzy najlepiej wiedzą, co jest potrzebne w ich najbliższym otoczeniu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Stąd decyzja o uruchomieniu kolejnej edycji „Lokalu na kulturę”. Tym razem proponujemy trzy lokale w ścisłym centrum Katowic – dodaje prezydent.

Te trzy lokale, o których wspomina prezydent Marcin Krupa to przestrzenie do zaadaptowania pod adresami:

  • ul. Reymonta 20,
  • ul. Raciborska 16
  • ul. Warszawska 67.

Trzy lokale w ścisłym centrum Katowic

Ich lokalizacja oraz możliwości adaptacji na pożądaną w Śródmieściu Katowic działalność kulturalną, artystyczną, czy twórczą stwarzają duże możliwości dla potencjalnych najemców. Pomieszczenia w pierwszych dwóch lokalizacjach są raczej niewielkie, odpowiednio to ok. 43 i 37 m2. Natomiast lokal przy ul. Warszawskiej to przestrzeń o powierzchni ponad 113 m2, która daje duże możliwości zagospodarowania.

Nabór do konkursu trwa do 10 stycznia 2022 r. Zgłoszenie powinno zawierać m.in.

  • informację o rodzaju i zakresie planowanej do uruchomienia działalności kulturalnej, artystycznej lub twórczej wraz ze wstępnym harmonogramem działań (rodzaj, częstotliwość)
  • wstępną koncepcję zagospodarowania lokalu wraz z zakresem planowanych prac remontowo-adaptacyjnych i wskazaniem terminu ich realizacji.

Komisja konkursowa dokona wyboru najemców wybranych lokali na podstawie oceny m.in. tych kwestii. Wysokości czynszów dla każdego z lokali jest określona w ogłoszeniu konkursu.

Obecnie w 24 lokalach toczy się życie kulturalne

W sumie, w czternastu dotychczas przeprowadzonych edycjach katowickiego „Lokalu na kulturę” zostały wystawione do konkursu 83 wolne lokale użytkowe. Miasto podpisało z najemcami 40 umów, a aktualnie w najmie pozostają 24 lokale.

Dzięki programowi, jako Muzykuj, łączymy profesjonalne zajęcia instrumentów ze swobodną radością muzykowania i z uwzględnieniem nowoczesnych metod pracy, z empatią i uważnością. Mamy mnóstwo pomysłów, chcemy brać pod uwagę bardzo zróżnicowane potrzeby Katowiczan, organizujemy zajęcia artystyczne od maluszków do seniorów – mówi Dominika Rączka, z „Lokalu na kulturę” „Muzykuj” przy ul Raciborskiej 16, która brała udział w ubiegłorocznej edycji programu. – Dzięki programowi dysponujemy tak przytulną przestrzenią na naukę gry i śpiewu, jaką tylko można sobie wymarzyć – dodaje beneficjentka programu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Spektakl Autentyki

Katowice realizowały program Instytutu Muzyki i Tańca

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Lokal na kulturę

Zaczęła się 16. edycja programu "Lokal na kulturę"

Biblioteka Osiedle Franciszkańskie

Nowa biblioteka publiczna powstaje na południu Katowic

Część tryptyku Michała Krawca pt. "Lex Szyszko"

Prof. Rykała o sytuacji w Muzeum Śląskim: To skandal

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

NOSPR Katowice

Transmisje na żywo z sali NOSPR w plenerze