Mateusz

Kolejne miasta w czerwonej strefie. Katowice bezpieczne

Zmiany w strefach i kolejne obostrzenia. Aktualnie w czerwonej znajdują się 152 powiaty. Katowice nadal bezpiecznie w żółtej strefie.

- Sytuacja, w której Polska się znajduje różni się od tej sytuacji z jaką mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu – mówił Mateusz Morawiecki podczas wczorajszej konferencji - Musimy przetrwać rozprzestrzenianie się wirusa za wszelką cenę czyli skala pandemii, jak ona będzie wyglądać za 2-3 tygodnie, zależy od przestrzegania naszych obostrzeń, naszych rygorów, naszych zakazów, nakazów i zaleceń. To jest to światełko w tunelu, pamiętamy o poprzedniej fali, że po kilku tygodniach było już lepiej, była zauważalna poprawa sytuacji, ale musimy przestrzegać tych reguł. Każdy musi się przystosować do zmian, które są wprowadzane. One są dotkliwe- przeszkadzają w normalnym życiu, ale utrzymajmy maksymalnie gospodarkę – dodał.

W strefie czerwonej znajdują się 152 powiaty, czyli prawie połowa Polski. Są to najczęściej miasta gęsto zaludnione, w których ryzyko zakażenia jest niezwykle wysokie. Niestety, dotyczy to również naszego województwa - powiatu cieszyńskiego, częstochowskiego, kłobuckiego, żywieckiego, Częstochowy oraz Rudy Śląskiej.

W strefie żółtej gastronomia będzie mogła działać w od godz. 6.00-21.00. Po 21.00 restauratorzy będą mogli jedynie wydawać jedzenie na wynos.

- Poza tymi godzinami będzie możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos. Podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50% miejsc siedzących do 30% liczby wszystkich miejsc. W imprezach okolicznościowych, takich jak wesela czy konsolacje, od 19 października, będzie mogło wziąć udział maksymalnie, w strefie żółtej 25 osób, bez możliwości zabawy tanecznej – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Na siłownię czy basen już nie pójdziemy – wszystkie zostają zamknięte.

Zostanie również ograniczony transport publiczny do połowy miejsc siedzących w pojeździe.
W strefach czerwonych wprowadzono także ograniczenia w sklepach – 5 osób na 1 kasę . Szkoły wyższe i średnie będą uczyć się zdalnie. Wesela i imprezy okolicznościowe nie mogą być organizowane.

czytaj dyskusję

czytaj więcej:Polecamy: