Swionyszpital

Kolejne miliony dla szpitali w województwie śląskim

11 milionów złotych trafi do śląskich szpitali. W piątek, 26 czerwca, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski wręczył przedstawicielom kilku lecznic symboliczne czeki w ramach solidarnościowego programu wsparcia powiatów i miast na prawach powiatu województwa śląskiego w zakresie zdrowia. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup sprzętu niezbędnego do walki z pandemią koronawirusa.


- To realna odpowiedź na potrzeby społeczeństwa. Każda złotówka wydana na sprzęt medyczny i na to, aby polepszyć sytuację śląskich szpitali, to inwestycja w bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców - podkreślił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – Składam też podziękowanie na ręce wszystkich medyków za walkę z koronawirusem – dodał.


Wsparcie finansowe otrzymały: SPZOZ Szpital nr 2 w Mysłowicach (602 tys. zł), SP ZOZ Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie (160 tys. zł), ZOZ w Świętochłowicach (800 tys. zł), Szpital Murcki Sp. z o.o. (674 tys. zł), Szpital Powiatowy w Pszczynie – Centrum Przedsiębiorczości (608 tys. zł), Piekarskie Centrum Medyczne (672 tys. zł) oraz Szpital Miejski w Siemianowicach (800 tys. zł). Na wsparcie mogą także liczyć szpitale w Rudzie Śląskiej, Kłobucku, Bielsku-Białej, powiecie gliwickim (szpitale w Pyskowicach i Knurowie), Lublińcu, Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Wodzisławiu i Zabrzu.


Jednym z beneficjentów, który otrzyma największą dotację jest ZOZ w Świętochłowicach. Na co środki te zostaną przeznaczone?

- Przede wszystkim będziemy chcieli wykorzystać to wsparcie finansowe na przeorganizowanie izby przyjęć i zakup sprzętu. Szpital w Świętochłowicach nie ma SORu, tylko izbę przyjęć i tę izbę trzeba dostosować do dzisiejszych czasów – mówi Bohdan Kozak, prezes ZOZ w Świętochłowicach.

Pieniądze te zostaną też przeznaczone na zakup sprzętu, w tym m.in. respiratorów, kardiomonitorów i całego potrzebnego sprzętu potrzebnego m.in. dla pacjentów, którzy przychodzą z podejrzeniem koronawirusa.

- Nasz szpital nie jest szpitalem jednoimiennym, czyli w tym momencie musimy przeprowadzić procedurę triage przy izbie przyjęć i tu zaczynają się problemy. Nie udałoby się tego zrealizować bez tej dotacji. Bardzo dziękujemy województwu śląskiemu za tę pomoc – dodaje prezes świętochłowickiego szpitala.

czytaj dyskusję

Polecamy: