Kolejny park w Katowicach będzie gotowy na wiosnę - tym razem na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej

Wiosna 2024 w Katowicach obrodzi w nowe albo zmodernizowane parki. Informowaliśmy już o postępach w Parku Wełnowieckim czy w parku w dolinie Ślepiotki. Jak się okazuje, na ostatniej prostej są też prace nad uporządkowaniem terenu u zbiegu ul. Leopolda i Le Ronda na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej.

Teren, na którym powstaje nowy park, dotychczas był miejscem nieuporządkowanym. Po zakończeniu prac będzie tu plac zabaw, ogród sensoryczny czy zielony labirynt. Prace polegają także na pielęgnacji zieleni - powstaną polany, łąki kwietne oraz strefa widokowa. Park ma być gotowy wiosną 2024 roku.

Nowy park miejski u zbiegu ul. Leopolda i Le Ronda

– To miejsce znakomicie nadaje się do założenia nowego miejskiego parku. Niedaleko są zlokalizowane osiedla mieszkaniowe, więc zielona przestrzeń ze strefami rekreacji idealnie się wpisze w okolicę. Powstanie parku na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej to jeden z elementów budowy bądź rewitalizacji czterech parków w Katowicach. Nowe lub odnowione zielone przestrzenie z miejscami rekreacji pojawią się także przy ul. Wantuły, w dolinie rzeki Ślepiotki oraz parku Wełnowieckim. Rewitalizowany jest także teren przy Stawie Kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Łączny koszt prac to ponad 40,6 mln zł – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Zakończyły się prace ziemne, wylewanie betonu i montaż okładzin w miejscach spadków w zbiornikach wodnych. Wykonano nawierzchnię granitową ścieżek, a na małym stawie zamontowano drewniane pomosty – postawiono konstrukcję podestu i deskowanie, pojawiły się również barierki. W najbliższym czasie kontynuowane będzie wykonywanie nawierzchni, a grunt i trawniki zostaną przygotowane do sadzenia roślin. Dostarczone i zamontowane mają zostać latarnie, dzięki którym będzie można spacerować także po zmroku. Kontynuowane będą także prace przy pomostach widokowych, placu zabaw oraz na terenie siłowni, której urządzenia wkrótce zostaną zamontowane. Koszt prac szacuje się na ponad 7,9 mln zł.

Miejsce zabaw dla najmłodszych

W nowym parku nie zabraknie miejsca dla dzieci. Zamontowano dla nich różne urządzenia do zabawy. Są to m.in. specjalny tor przeszkód z drążkami, szczudłami, linami i słupkami do balansowania i wspinania się. Na miejscu będzie dostępny również zestaw belek ułożonych w kształt piramidy, który pozwoli na wykonywanie ćwiczeń motorycznych, a także zachęci do kreatywnego myślenia i rozwoju zdolności poznawczych.

Wśród pozostałych urządzeń znajdą się m.in. talerz obrotowy, karuzela, równoważnia i huśtawki. Dzieci będą mogły skorzystać też z zestawu ze zjeżdżalnią, wzbogaconą o platformy na różnych wysokościach, siatkę do wspinaczki, liny do balansowania, rurę strażacką i poręcze do podciągania się. Zamontowany zostanie również domek z oknami, werandą, stolikami i siedziskami. Dostępny będzie także zestaw do zabawy piaskiem – żuraw z obrotowym uchwytem i wiaderkiem, stolik z lejkiem, a także koło młyńskie.

Strefa workout na świeżym powietrzu

Park przyciągnie również miłośników aktywności fizycznej. Powstanie w nim strefa workout. Wśród urządzeń, które mają się tam znaleźć wymienić można zestaw składający się z kilku modułów – zawierający drążki do podciągania, drabinki poziome i pionowe czy ławkę treningową. Umożliwi to wykonanie treningu różnych partii mięśni. Nie zabraknie też stojaków, przy których rowerzyści będą mogli zostawić swój sprzęt, aby móc skorzystać z innych atrakcji znajdujących się w parku.

Podczas spacerów odwiedzający będą mogli odpocząć na 15 ławkach, które będą rozmieszczone po całym terenie. Dla dzieci przygotowywane są również hamaki. Nie zabraknie także stolików z obrotową tarczą do gry w szachy oraz strefy relaksu z miejscem na grilla.

Odpoczynek wśród zieleni

Park będzie oazą zieleni wśród okolicznych zabudowań i dróg. Wybrane rośliny mają nawiązywać do naturalnych zbiorowisk, które znajdują się w tym miejscu. W niektórych punktach uzupełniana jest roślinność, aby podkreślić charakter miejsca. Mieszkańcy będą mogli korzystać z polan rekreacyjnych i łąki kwietnej. W ramach pielęgnacji zieleni przewidziane są nasadzenia 54 drzew, 1263 krzewów, 344 bylin, 29 pnączy i 1144 roślin wodnych.

W południowej stronie parku, wzdłuż alei głównej, zaprojektowano szpaler lip drobnolistnych. Drzewa poza dostarczaniem tlenu, będą stanowiły naturalną granicę oddzielającą park od sąsiednich działek. W zachodniej części znajdą się krzewy – m.in. forsycja, hortensja, lilak czy róża.

Dom dla wielu zwierząt

Jednym z elementów, które mieszkańcy będą mieć do dyspozycji po zakończeniu prac, będą platformy widokowe do obserwacji ptaków. Na terenie parku zamontowane zostaną karmniki oraz budki lęgowe dla różnych gatunków – sikorek, wróbli, szpaków, dudków, kowalików i innych dziuplaków. Oprócz tego będą tu tzw. domki i hotele dla owadów, a także domek dla jeży.

Nowy park znajduje się pomiędzy ul. Monte Cassino, Leopolda, LeRonda i Wiertniczą. Dzięki prowadzonym pracom powstaje tu teren rekreacyjny do wypoczynku, uprawiania sportów. Miejsce ma także walor edukacyjny dla dzieci i dorosłych – ze szczególnym uwzględnieniem edukacji ekologicznej i przyrodniczej. Pojawiające się elementy, jak. np. domki dla owadów, budki dla ptaków czy platformy widokowe, mają zachęcać do obcowania z przyrodą i spędzania czasu na świeżym powietrzu – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Park welnowiec modernizacja 02

Może Cię zainteresować:

Katowice. Nowe oblicze parku w Wełnowcu. Za 13 mln zł powstają tu rolkostrada, pumptrack, strefa relaksu i wybieg dla psów

Autor: Redakcja

27/02/2024

Katowice bankowa5 spin PLACE 15

Może Cię zainteresować:

Nowe życie starego banku. Przy ul. Bankowej 5 w Katowicach w zabytkowym obiekcie powstał spinPLACE Uniwersytetu Śląskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

27/02/2024

Galeria katowicka

Może Cię zainteresować:

Galeria Katowicka z nowym systemem parkingowym. Nie trzeba będzie pobierać biletu. System rozpozna tablice rejestracyjne

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon