Kolejny sklep socjalny w aglomeracji, trzeci w Polsce. Skorzystają z niego mieszkańcy czterech miast

Drugi w aglomeracji, a trzeci w Polsce sklep socjalny zostanie otwarty już w czerwcu 2021 r. Będą mogli z niego korzystać mieszkańcy czterech miast. Sprawdź, kto będzie mógł robić tu tanie zakupy.

Sklep socjalny w Dąbrowie Górniczej

Już w czerwcu 2021 r. planowane jest otwarcie kolejnego sklepu socjalnego w Polsce. Tym razem w Dąbrowie Górniczej, przy ul. Piłsudskiego 36 na Osiedlu Manhattan. To będzie drugi taki sklep po Katowicach w aglomeracji śląskiej, a pierwsze tego typu miejsce na terenie Zagłębia.

Wsparcie znajdą tu osoby w trudnej sytuacji materialnej z terenu:

  • Dąbrowy Górniczej,
  • Sosnowca,
  • Czeladzi,
  • Wojkowic.

W sklepie będzie można kupić jedzenie, artykuły chemiczne, a także ubrania. Ceny artykułów nie przekroczą 50 procent ceny rynkowej. Do zakupów będzie uprawniała specjalne karta wydana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, fundację lub decyzją prezydenta miasta w ramach interwencji samorządowej. Ta ostatnia forma pomocy skierowana jest do osób, które nagle znalazły się w trudnej sytuacji, ale na co dzień nie są klientami ośrodka pomocy społecznej.

To projekt Fundacji Wolne Miejsce.

- Nasze działania skupiają się wokół idei pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, chęci przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, a także aktywizacji społecznej osób samotnych i potrzebujących, poprzez spotkania i kursy organizowane w działającym w każdym sklepie punkcie kawowym. Nie inaczej będzie w Dąbrowie Górniczej. To będzie trzecie tego typu miejsce w Polsce i pierwsze w Zagłębiu, które stanie się częścią tworzonej przez nas sieci „Spichlerz”. W projekt zaangażował się samorząd Miasta Dąbrowa Górnicza, który zapewnił lokal i sfinansował jego remont. Po raz kolejny wsparła nas także sklep IKEA w Katowicach. Cieszymy się, że wokół idei zgromadziliśmy partnerów, dla których podobnie, jak dla nas, ważne jest działanie na rzecz lokalnej społeczności, świadomość jej potrzeb i odpowiedź na te potrzeby - mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Sklep socjalny w Dąbrowie Górniczej wyposażyła IKEA

IKEA, która już wcześniej wsparła podobne punkty w Katowicach oraz Warszawie, zaprojektowała przestrzeń sklepu oraz sfinansowała jego wyposażenie.

- Projektując sklep socjalny w Dąbrowie Górniczej, szczególną uwagę zwróciliśmy na materiały, z jakich są wykonane elementy wyposażenia. Bardzo ważne było dla nas, aby meble i inne akcesoria wykorzystane w aranżacji wnętrza były przyjazne planecie. W taki o to sposób powstała zielona kuchnia z frontami BODARP, których folia zewnętrzna została wykonana w 90% z foli pochodzącej z recyklingu. Postawiliśmy na odnawialne surowce, takie jak drewno pozyskane w odpowiedzialny sposób z certyfikatem FSC w regałach IVAR, czy skrzynce na artykuły spożywcze KANGGLIG. Natomiast kawiarenka „Spichlerz Cafe”, będące częścią sklepu, została uzupełniona o poduszki INNER, których wypełnienie w 100% pochodzi z recyklingu. Cały czas udoskonalamy projekt, tak aby użytkowane w nim produkty miały jak najmniejszy wpływ na naszą planetę - podkreśla Katarzyna Nurkowska, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju sklepu IKEA w Katowicach.

Kącik dla dzieci i kawiarenka "Spichlerz Cafe" w sklepie socjalnym w Dąbrowie Górniczej

To, co będzie wyróżniać sklep w Dąbrowie Górniczej na tle innych, to m.in. kącik dla najmłodszych w obszarze kawiarni (wyposażony w asortyment IKEA przystosowany do potrzeb dzieci), ogólnodostępna tablica przeznaczona na ogłoszenia lokalnej społeczności. W sklepie znalazło się także miejsce na to, aby zaprezentować gościom poszczególne etapy jego powstawania. W jakiej formie? O tym przekonamy się w momencie otwarcia.

Udzielone przez IKEA wsparcie dla Fundacji Wolne Miejsce to jeden z elementów realizacji długoterminowej strategii zrównoważonego rozwoju „People & Planet Positive".

- Naszym celem jest stanie się biznesem w pełni cyrkularnym, neutralnym klimatycznie, jeszcze bardziej włączającym oraz dbającym o równe i sprawiedliwe traktowanie. Jednym z kluczowych obszarów działania IKEA w Polsce jest także wspieranie lokalnych społeczności. Wsparcie Fundacji Wolne Miejsce i zaprojektowanie, a także wyposażanie kolejnego sklepu socjalnego wpisuje się w tę strategię - dodaje Katarzyna Nurowska.

Łącznie w roku finansowym 2020 (wrzesień 2019 - sierpień 2020) IKEA przekazała 4,5 mln zł darowizn jako wsparcie dla lokalnych społeczności dotkniętych pandemią.


Subskrybuj 24kato.pl

google news icon