Kolorowe balony nad Katowicami. To I Śląskie Zawody Balonów na rozgrzane powietrze. Zdjęcia

Widowiskowa impreza zagościła w ten weekend w Parku Śląskim w Chorzowie. Odbyły się I Śląskie Zawody Balonowe. Zobaczcie zdjęcia.

I Śląskie Zawody Balonów na ogrzane powietrze odbyły się w weekend 3-4 lipca 2021 z okazji 100-lecia powstań śląskich. Balony startowały z Pól Marsowych w Parku Śląskim, ale leciały też nad Katowicami.

Niemal dwadzieścia załóg wzbiło się w niebo nad Parkiem Śląskim, by rywalizować o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Na szczęście pogoda dopisała, bo zawody mogły się odbyć tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych. Impreza zakończyła się w niedzielę, wtedy o godz. 18.30 wystartował pokazowy przelot wszystkich balonów.

Kilka konkurencji w I Śląskich Zawodach Balonów

Na czym polegała rywalizacja? Zawodnicy musieli przebyć wyznaczony dystans nie tylko jak najszybciej, ale też wykazać się nie lada zwinnością, zrzucając na końcu trasy marker w postaci ciężarka ze wstążką najbliżej znaku wyznaczonego na ziemi. Konkurencji było jednak znacznie. Na przykład osobliwie brzmiąca „hare and hound” („pogoń za lisem”), podczas której jeden z balonów startuje ze wspólnego miejsca 10-15 min przed resztą, a jego celem jest zgubić pozostałych pilotów, tak by jak najmniejsza liczba balonów doleciała do punktu lądowania.

Najbardziej pożądanym czynnikiem podczas lotów jest słaby wiatr (2—3 m/s), dlatego najlepszą porą do przeprowadzenia zawodów jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Dlatego pierwszy lot konkursowy został zaplanowany na godzinę 18:30 w sobotę, 3 lipca, a drugi na godzinę 5:30 w niedzielny poranek, 4 lipca.

Organizatorem zawodów jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Parku Śląskiego w Chorzowie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Za produkcję odpowiadają natomiast: Skywalkers Balloon Club oraz Agencja Artystyczna GAMA. Wydarzenie poprowadził doktor Maciej Jędrzejko, a zmagania zawodników komentował Cezary Orzech. Natomiast nad poprawnością zawodów czuwało kolegium sędziów w składzie: Marian Mitka (dyrektor sportowy), Piotr Musiał (szef pomiarowy) oraz Mateusz Mikulski (szef pomiarowy).

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon