Koncert „Solidarni z Ukrainą” w Filharmonii Śląskiej. To będzie widowisko połączone z akcją charytatywną

Koncert „Solidarni z Ukrainą” będzie miał wyjątkowy charakter. To właśnie Ukraina jest ojczyzną kierownika artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej – Yaroslava Shemeta. Widzowie usłyszą wyłącznie ukraińskie utwory. Wydarzenie połączone będzie z zbiórką środków na rzecz ofiar wojny.

W piątek, 18 marca odbędzie się charytatywny koncert „Solidarni z Ukrainą”. Od godziny 19 widzowie będą mieli możliwość posłuchania wyłącznie utworów ukraińskich twórców.

– Sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji i nie pozostajemy obojętni. Najbliższy koncert pod batutą Yaroslava Shemeta, 18 marca, zostanie poświęcony Ukrainie – podkreślają organizatorzy.

Zmiana repertuaru

W związku z wybuchem konfliktu na Ukrainie filharmonia postanowiła zmodyfikować dotychczasowy repertuar. Wykreśliła z listy między innymi Brahmsa, Liszta i Poulenca. Zamiast nich zabrzmią utwory: Vitaliya Hubarenki, Yevhena Stankovycha i Borisa Lyatoshynskiego.

Oprócz tego Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą swojego szefa artystycznego, wraz z skrzypaczką pochodzenia ukraińskiego Evą Rabchevską, wykona utwory Vitaliya Hubarenki. Cena biletu zależna jest od usytuowania miejsca oraz wieku uczestnika.

  • bilet normalny, parter - 45 zł,
  • bilet ulgowy, parter - 32 zł,
  • bilet normalny, balkon - 55 zł,
  • bilet ulgowy, balkon - 39zł.

Koncert połączony będzie ze zbiórką środków na rzecz ofiar wojny, prowadzoną przez wolontariuszy Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach.

Filharmonia nie działa sprzecznie z przekonaniami

Z programu artystycznego do końca sezonu usunięte zostały wszystkie rosyjskie kompozycje.

– W miejsce dzieł Czajkowskiego, Rachmaninowa, Glinki czy Musorgskiego, zabrzmią utwory pochodzące z innych części świata, w większości – właśnie z objętej w tej chwili wojną Ukrainy - dodają organizatorzy.

Zmiany są artystycznym protestem, zwracającym uwagę na tragiczne wydarzenia rozgrywające się za naszą wschodnią granicą. To także gest solidarności z ludźmi, którzy uciekli do Polski przed piekłem wojny.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon