Minister zdrowia: To początek końca pandemii. Zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na wspólnej konferencji prasowej ogłosili dzisiaj (9 lutego 2022) zmiany w obowiązujących obostrzeniach oraz... początek końca pandemii.

fot. Ministerstwo Zdrowia
272096582 301969821970329 1705209567640392656 n

Adam Niedzielski na konferencji poinformował, że już drugi tydzień z rzędu odnotowywany jest spadek zleceń na testy. W związku z tym tłumaczy, że szczyt zachorowań jest już za nami. Rząd spodziewa się stopniowego spadku zakażeń, w tym tygodniu jest to około 20 procent.

- Przeważnie jestem pesymistą, ale tym razem będzie to optymistyczna myśl, mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - podkreślił.

Luty nie będzie jeszcze miesiącem w którym obostrzenia zostaną zniesione. Dopiero w marcu minister spodziewa się niskiej liczby dziennych zakażeń. Wtedy być może zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i środkach komunikacji miejskiej. Obecnie rząd odnotowuje delikatny wzrost hospitalizacji, jednak jak tłumaczy Niedzielski ma to związek z dużą liczbą nowych przypadków wariantem Omikron.

- Pewna rekomendacja noszenia maseczek szczególnie w przestrzeniach publicznych, zawsze będzie rekomendowana. Po to byśmy mogli nauczyć się żyć z Covidem w tle - tłumaczy.

Przebieg objawów V fali jest łagodniejszy

Minister porównał ze sobą IV i V falę. Z jego obserwacji i dostarczonych do niego informacji, V fala ma łagodniejszy przebieg. Odnotowywana jest mniejsza liczba zgonów w porównaniu do większej ilości zakażeń.

- Mamy przeznaczonych na walkę z Covidem 30 tysięcy łózek, są one zajęte w 2/3. Zdecydowaliśmy czym prędzej przywrócić 5 tys. łóżek do normalnego systemu. Oznacza to zwiększenie leczenia pacjentów w innych zakresach - obwieścił.

Zdaniem ministra łózka zostaną przywróconą w ciągu tygodnia, dzięki czemu będzie to szybszy powrót do normalności.

- Druga decyzja należy zasad z izolacją i kwarantann. Zachodziło bardzo dużo zmian, ten system stał się mało przejrzysty i wymaga rewizji. Dlatego chcemy to uściślić.
  • Od 15 lutego izolacja wynosić będzie 7 dni,
  • Od 15 lutego kwarantanna będzie naliczana wyłączanie w okresie izolacji chorego, domownika. Kwarantanny pozostałych domowników naliczane będą równolegle,
  • Zlikwidowana zostanie instytucja kwarantanny z kontaktu - 10 lutego zostaną wysłane sms-y o unieważnieniu kwarantanny,
  • Od 11 lutego zniesiona zostanie kwarantanna przyjazdowa. Obecnie wynosiła ona 10 lub 14. Od teraz dla krajów non-schengen będzie to 7 dni.

Minister Czarnek o kolejnych zmianach

- Przyspieszymy powrót nauki uczniów do szkół, szkoły wracają do nauki 21 lutego dotyczy to tylko województw, które nie mają ferii zimowych - tłumaczy.

Czarnek uzasadnia, że zmiana ta ma duży wpływ dla szkół średnich, w których zbliża się termin egzaminów maturalnych. W pozostałej części konferencji minister nauki tłumaczył, że powrót do nauki stacjonarnej został wdrożony szybciej niż zapowiadała to opozycja.

- Ten rok szkolny wygląda o wiele lepiej niż rok poprzedni. Cieszymy się ze pomimo informacji, które napływają, e wracamy do nauki stacjonarnej 21 stycznia - dodaje Czarnek.

Dane o aktualnych zakażeniach

W środę, 9 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 46 872 przypadkach zakażenia COVID-19, w tym 5177 ponownych zakażeń. Zmarło 310 osób. W województwie śląskim wykryto 5250 przypadków, Obecnie zajętych jest 18 952 z 30 882 łóżek. 9 lutego zajętych było 1189 respiratorów, a 557 319 osób przebywało na kwarantannie domowej

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Marta Manowska

Marta Manowska ambasadorką Narodowego Programu Szczepień

Od roku akademickiego 2021/2022 studentom medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w nauce będzie pomagał... „Wirtualny Pacjent”.

Studenci ŚUM będą leczyć wirtualnego pacjenta

Ester z mamą

Dziewczynka z Ukrainy przeszła operację w Katowicach

Plac Mozaikowy przy hali Kapelusz, Park Śląski

Park Śląski. Plac za Kapeluszem został odnowiony

Nie lekceważ zakazu! Lawy biedronki azjatyckiej są groźne

Plaga larw azjatyckich biedronek na placu zabaw

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Test tube 5065426 1280

Katowice Airport. Testy na COVID-19 przed i po wylocie