Minister zdrowia: To początek końca pandemii. Zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na wspólnej konferencji prasowej ogłosili dzisiaj (9 lutego 2022) zmiany w obowiązujących obostrzeniach oraz... początek końca pandemii.

fot. Ministerstwo Zdrowia
272096582 301969821970329 1705209567640392656 n

Adam Niedzielski na konferencji poinformował, że już drugi tydzień z rzędu odnotowywany jest spadek zleceń na testy. W związku z tym tłumaczy, że szczyt zachorowań jest już za nami. Rząd spodziewa się stopniowego spadku zakażeń, w tym tygodniu jest to około 20 procent.

- Przeważnie jestem pesymistą, ale tym razem będzie to optymistyczna myśl, mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - podkreślił.

Luty nie będzie jeszcze miesiącem w którym obostrzenia zostaną zniesione. Dopiero w marcu minister spodziewa się niskiej liczby dziennych zakażeń. Wtedy być może zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i środkach komunikacji miejskiej. Obecnie rząd odnotowuje delikatny wzrost hospitalizacji, jednak jak tłumaczy Niedzielski ma to związek z dużą liczbą nowych przypadków wariantem Omikron.

- Pewna rekomendacja noszenia maseczek szczególnie w przestrzeniach publicznych, zawsze będzie rekomendowana. Po to byśmy mogli nauczyć się żyć z Covidem w tle - tłumaczy.

Przebieg objawów V fali jest łagodniejszy

Minister porównał ze sobą IV i V falę. Z jego obserwacji i dostarczonych do niego informacji, V fala ma łagodniejszy przebieg. Odnotowywana jest mniejsza liczba zgonów w porównaniu do większej ilości zakażeń.

- Mamy przeznaczonych na walkę z Covidem 30 tysięcy łózek, są one zajęte w 2/3. Zdecydowaliśmy czym prędzej przywrócić 5 tys. łóżek do normalnego systemu. Oznacza to zwiększenie leczenia pacjentów w innych zakresach - obwieścił.

Zdaniem ministra łózka zostaną przywróconą w ciągu tygodnia, dzięki czemu będzie to szybszy powrót do normalności.

- Druga decyzja należy zasad z izolacją i kwarantann. Zachodziło bardzo dużo zmian, ten system stał się mało przejrzysty i wymaga rewizji. Dlatego chcemy to uściślić.
  • Od 15 lutego izolacja wynosić będzie 7 dni,
  • Od 15 lutego kwarantanna będzie naliczana wyłączanie w okresie izolacji chorego, domownika. Kwarantanny pozostałych domowników naliczane będą równolegle,
  • Zlikwidowana zostanie instytucja kwarantanny z kontaktu - 10 lutego zostaną wysłane sms-y o unieważnieniu kwarantanny,
  • Od 11 lutego zniesiona zostanie kwarantanna przyjazdowa. Obecnie wynosiła ona 10 lub 14. Od teraz dla krajów non-schengen będzie to 7 dni.

Minister Czarnek o kolejnych zmianach

- Przyspieszymy powrót nauki uczniów do szkół, szkoły wracają do nauki 21 lutego dotyczy to tylko województw, które nie mają ferii zimowych - tłumaczy.

Czarnek uzasadnia, że zmiana ta ma duży wpływ dla szkół średnich, w których zbliża się termin egzaminów maturalnych. W pozostałej części konferencji minister nauki tłumaczył, że powrót do nauki stacjonarnej został wdrożony szybciej niż zapowiadała to opozycja.

- Ten rok szkolny wygląda o wiele lepiej niż rok poprzedni. Cieszymy się ze pomimo informacji, które napływają, e wracamy do nauki stacjonarnej 21 stycznia - dodaje Czarnek.

Dane o aktualnych zakażeniach

W środę, 9 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 46 872 przypadkach zakażenia COVID-19, w tym 5177 ponownych zakażeń. Zmarło 310 osób. W województwie śląskim wykryto 5250 przypadków, Obecnie zajętych jest 18 952 z 30 882 łóżek. 9 lutego zajętych było 1189 respiratorów, a 557 319 osób przebywało na kwarantannie domowej

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon