Skrócona kwarantanna, ogólnodostępne testy na COVID-19. Nowe zasady walki z pandemią

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej 21 stycznia 2022 r. powiadomił o spełniającym się czarnym scenariuszu związanym z wariantem Omikron. Premier Mateusz Morawiecki: „Piąta fala stała się faktem”. Dzienna liczba zakażeń rośnie w rekordowym tempie. Prawie 750 tys. osób jest na kwarantannie, w związku z tym zmieniony zostanie jej czas trwania. Sprawdźcie, jakie inne zmiany zapowiedzieli premier i minister zdrowia?

fot. Google Creative Commons
Adam Niedzielski

Mateusz Morawiecki zapowiedział kilka zmian w strategii walki z epidemią COVID-19. Premier ogłosił, że rząd zwiększy liczbę łóżek dla osób chorych na koronawirusa. Powodem są wysokie wzrosty zachorowań, a także symulacje dalszego przebiegu kolejnej fali - najgorszy scenariusz mówi o 140 tys. zakażeń dziennie.

Od 27 stycznia 2022 r. będą dostępne darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Zatem każda osoba, podejrzewające zakażenie, będzie mogła bezpłatnie się przebadać. Premier zaleca także pracę zdalną, by ograniczyć kontakty i rozprzestrzenianie się wirusa. Pierwsze sugestie zostały zaproponowane administracji.

Kolejnym aspektem, omówionym przez Morawieckiego, jest wprowadzenie nowego mechanizmu, który zagwarantuje osobom w wieku 60+, z pozytywnym wynikiem na obecność COVID-19, wykonania badania lekarskiego w ciągu 48h. Zdaniem premiera ograniczy to poważne skutki zdrowotne przebiegu choroby.

Ważną informacją jest także, iż skrócony został czas trwania kwarantanny z 10 dni na 7. Zmiana będzie obowiązywać od poniedziałku, 24 stycznia. Premier zauważył, że w innych krajach Europy, gdzie np. we Francji, czas trwania kwarantanny także został skrócony do tygodnia.

Szczepmy się!

Premier apeluje także o szczepienie się. Jak mówi, z obserwacji lekarzy wynika, że około 80 proc. osób umierających na COVID-19 nie było zaszczepionych.

Ważną decyzją jest przekształcenie Rady ds. COVID-19. Odtąd nie będzie się ona składać tylko z przedstawicieli z zakresu medycyny, ale także z innych dziedzin. Przy okazji premier podziękował dotychczasowej Radzie Medycznej, która do tej pory pełniła swoje obowiązki.

- Rada Medyczna nawoływała do podejmowania radykalnych kroków, które ze punktu medycznego były jak najbardziej uzasadnione np. wprowadzenie obowiązkowych szczepień powyżej pewnego progu wiekowego - tłumaczy premier.

"Mamy do czynienia z eksplozją pandemii"

Adam Niedzielski tłumaczył, że obecnie mamy do czynienia z podwójnie zwiększającą się liczbą zakażeń oraz wzrostowym trendem. Jednak pomimo tego, zmniejsza się liczba osób hospitalizowanych. Minister zdrowia dodał, że mamy przed sobą szczyt zachorowań na COVID-19.

- W czarnym scenariuszu zakładamy, że liczba zakażeń będzie sięgać 140 tys. przypadków. Takie liczby będą odnotowywane w połowie lutego - wyjaśnił Niedzielski.

Minister zdrowia wspomniał także o bezpłatnym testowaniu. Od 27 stycznia w aptekach, gdzie prowadzone są szczepienia, będzie można wykonać test antygenowy na obecność COVID-19. Apteki te mają wydzielone specjalne pomieszczenia, które zapewnią odpowiednie warunki.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Marta Manowska

Marta Manowska ambasadorką Narodowego Programu Szczepień

Od roku akademickiego 2021/2022 studentom medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w nauce będzie pomagał... „Wirtualny Pacjent”.

Studenci ŚUM będą leczyć wirtualnego pacjenta

GCZD blok operacyjny 22

20 mln z UE dla szpitala dziecięcego w Ligocie

Skrzynki Pomocy Okresowej w Katowicach

Uniwersytet Śląski i skrzynki pomocy okresowej

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)

IHU. Nowy wariant koronawirusa zidentyfikowany we Francji

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca

Z Katowicką Kartą Mieszkańca zaszczepisz się przeciw grypie

Szczepienia

Mobilny punkt szczepień będzie jeździł po mieście