Krótkie spódniczki, głębokie dekolty i tatuaże nie dla studentek SUM. Zalecenia specjalnej komisji

Po aferze dotyczącej mobbingu i molestowania na Śląskim Uniwersytecie Medycznym postanowiono wdrożyć działania profilaktyczne. Komisja wydała zalecenia dotyczące ubioru i nie tylko.

Komisja ds. Przeciwdziałania Problemom Mobbingu, Wykorzystywania Seksualnego i Dyskryminacji oraz innym zachowaniom niepożądanym wśród Studentów i Doktorantów SUM w Katowicach została powołana w styczniu 2021 roku, kilka miesięcy po tym, jak w internecie wybuchła afera dotycząca niewłaściwego traktowania studentek przez prowadzących zajęcia. Sprawą zajęła się już prokuratura i wciąż trwa postępowanie wyjaśniające.

Przedstawiciele komisji, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości, wydali dość szokujący komunikat z zaleceniami dla całego środowiska uczelni. Otóż komisja zaleca stosowny ubiór, ponieważ to właśnie on ma wpływ na reakcję i zachowania nauczycieli, pracowników, czy pacjentów. Spódniczki, dekolty i szpilki nie są mile widziane. Studenci powinni także dbać o higienę osobistą i jednocześnie nie przesadzać z perfumami. Wszystko to „w trosce o poszanowanie wizerunku Uczelni” oraz aby „nie naruszać zasad obyczajowości i kulturowych wzorców”.

Zalecenia dotyczące ubioru dla studentów i studentek:

  • utrzymywanie higieny osobistej polegającej na czystości skóry, włosów, paznokci i ubioru
  • staranne przycinanie ewentualnych wąsów i brody
  • dbanie, aby włosy nie zasłaniały twarzy i oczu oraz nie przeszkadzały w badaniu pacjenta
  • zakładanie ubioru stosownego do okoliczności
  • unikanie noszenia spodni z krótkimi nogawkami, bluzek z głębokim dekoltem, spódnic krótszych niż do połowy uda i butów na wysokich obcasach
  • maksymalne ograniczanie noszonej biżuterii
  • zakrywanie odzieżą ewentualnych tatuaży
  • stonowanie wyrazistości ewentualnego makijażu
  • unikanie intensywnych perfum i wód toaletowych

Komisja zależna czy niezależna

Komunikat nie został odebrany w sposób, która przewidywała komisja. Władze SUM poniekąd odcinają się od wydanych zaleceń tłumacząc, że zostały przygotowane przez „niezależną komisję”. W lapidarnym oświadczeniu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opublikowanego na oficjalnym facebookowym profilu uczelni, zapowiadane jest spotkanie w tej sprawie 25 października.

Dziś do naszych studentów trafiła informacja na temat zaleceń dotyczących właściwego ubioru. Dokument przygotowała niezależna komisja ds. przeciwdziałania problemom mobbingu, wykorzystywania seksualnego i dyskryminacji oraz innym zachowaniom niepożądanym wśród studentów i doktorantów SUM. Ponieważ sprawa budzi kontrowersje już 25 października organizujemy spotkanie przedstawicieli Samorządu Studenckiego, Komisji i władz uczelni. Wyjaśnimy wtedy sobie wszystko – można przeczytać we wpisie na profilu FB Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Studentki prowokują?

Swoje zaniepokojenie zaleceniami wyraził także Samorząd Studencki uczelni. W piśmie przygotowanym przez Radę Uczelnianą studenci zastanawiają się nad intencją komunikatu komisji, której zalecenia mogą sugerować, że istnieje ścisły związek między „prezencją Studenta bądź Doktoranta a wystąpieniem zdarzeń niepożądanych między Studentami bądź Doktorantami, a nauczycielami akademickimi, naruszających godność osobistą członków Społeczności Studentów i Doktorantów”. Mówiąc wprost – zdaniem samorządu zalecenia niejako zrzucają odpowiedzialność za wystąpienie „niepożądanego zdarzenia” na studenta-prowokatora. A taka interpretacja może budzić co najmniej sprzeciw.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Od roku akademickiego 2021/2022 studentom medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w nauce będzie pomagał... „Wirtualny Pacjent”.

Studenci ŚUM będą leczyć wirtualnego pacjenta

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

WSS nr 3 w Rybniku

Nadzieja dla jednego z najbardziej zadłużonych szpitali

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka