Krótkie spódniczki, głębokie dekolty i tatuaże nie dla studentek SUM. Zalecenia specjalnej komisji

Po aferze dotyczącej mobbingu i molestowania na Śląskim Uniwersytecie Medycznym postanowiono wdrożyć działania profilaktyczne. Komisja wydała zalecenia dotyczące ubioru i nie tylko.

Komisja ds. Przeciwdziałania Problemom Mobbingu, Wykorzystywania Seksualnego i Dyskryminacji oraz innym zachowaniom niepożądanym wśród Studentów i Doktorantów SUM w Katowicach została powołana w styczniu 2021 roku, kilka miesięcy po tym, jak w internecie wybuchła afera dotycząca niewłaściwego traktowania studentek przez prowadzących zajęcia. Sprawą zajęła się już prokuratura i wciąż trwa postępowanie wyjaśniające.

Przedstawiciele komisji, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości, wydali dość szokujący komunikat z zaleceniami dla całego środowiska uczelni. Otóż komisja zaleca stosowny ubiór, ponieważ to właśnie on ma wpływ na reakcję i zachowania nauczycieli, pracowników, czy pacjentów. Spódniczki, dekolty i szpilki nie są mile widziane. Studenci powinni także dbać o higienę osobistą i jednocześnie nie przesadzać z perfumami. Wszystko to „w trosce o poszanowanie wizerunku Uczelni” oraz aby „nie naruszać zasad obyczajowości i kulturowych wzorców”.

Zalecenia dotyczące ubioru dla studentów i studentek:

  • utrzymywanie higieny osobistej polegającej na czystości skóry, włosów, paznokci i ubioru
  • staranne przycinanie ewentualnych wąsów i brody
  • dbanie, aby włosy nie zasłaniały twarzy i oczu oraz nie przeszkadzały w badaniu pacjenta
  • zakładanie ubioru stosownego do okoliczności
  • unikanie noszenia spodni z krótkimi nogawkami, bluzek z głębokim dekoltem, spódnic krótszych niż do połowy uda i butów na wysokich obcasach
  • maksymalne ograniczanie noszonej biżuterii
  • zakrywanie odzieżą ewentualnych tatuaży
  • stonowanie wyrazistości ewentualnego makijażu
  • unikanie intensywnych perfum i wód toaletowych

Komisja zależna czy niezależna

Komunikat nie został odebrany w sposób, która przewidywała komisja. Władze SUM poniekąd odcinają się od wydanych zaleceń tłumacząc, że zostały przygotowane przez „niezależną komisję”. W lapidarnym oświadczeniu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opublikowanego na oficjalnym facebookowym profilu uczelni, zapowiadane jest spotkanie w tej sprawie 25 października.

Dziś do naszych studentów trafiła informacja na temat zaleceń dotyczących właściwego ubioru. Dokument przygotowała niezależna komisja ds. przeciwdziałania problemom mobbingu, wykorzystywania seksualnego i dyskryminacji oraz innym zachowaniom niepożądanym wśród studentów i doktorantów SUM. Ponieważ sprawa budzi kontrowersje już 25 października organizujemy spotkanie przedstawicieli Samorządu Studenckiego, Komisji i władz uczelni. Wyjaśnimy wtedy sobie wszystko – można przeczytać we wpisie na profilu FB Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Studentki prowokują?

Swoje zaniepokojenie zaleceniami wyraził także Samorząd Studencki uczelni. W piśmie przygotowanym przez Radę Uczelnianą studenci zastanawiają się nad intencją komunikatu komisji, której zalecenia mogą sugerować, że istnieje ścisły związek między „prezencją Studenta bądź Doktoranta a wystąpieniem zdarzeń niepożądanych między Studentami bądź Doktorantami, a nauczycielami akademickimi, naruszających godność osobistą członków Społeczności Studentów i Doktorantów”. Mówiąc wprost – zdaniem samorządu zalecenia niejako zrzucają odpowiedzialność za wystąpienie „niepożądanego zdarzenia” na studenta-prowokatora. A taka interpretacja może budzić co najmniej sprzeciw.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon