Krystyna Bochenek upamiętniona w Galerii Artystycznej Katowic

Krystyna Bochenek ma w Katowicach swoją instytucję kultury, mural, a teraz także popiersie, które odsłonięto na Placu Grunwaldzkim. - Można powiedzieć, że to taka nasza katowicka mama, która wszystkimi się opiekowała - powiedział prezydent Marcin Krupa.

W czwartek, 15 września, w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim w Katowicach odsłonięto kolejne popiersie. Urząd Miasta Katowice od 2004 roku umieszcza tam najwybitniejsze postacie ze świata kultury i sztuki z miasta oraz całego województwa. Tym razem uhonorowano Krystynę Bochenek.

- Krystynę Bochenek trudno zaliczyć do jednej albo drugiej grupy. To osobna instytucja, integrująca wiele środowisk o różnym statusie zawodowym czy społecznym. Można powiedzieć, że to taka nasza katowicka mama, która wszystkimi się opiekowała - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Krystyna Bochenek była wybitną dziennikarką Radia Katowice, a w latach 2004-2010 zasiadała w Senacie RP. Przez lata swojej działalności publicznej dała się poznać jako propagatorka języka polskiego. To ona zainicjowała Ogólnopolskie Dyktando. Zajmowała się medycyną. Prowadziła radiowy „Magazyn medyczny” oraz telewizyjny program „Od A do Zdrowia”. Organizowała liczne akcje charytatywne, m.in. „Mamo nie płacz” na rzecz ratowania Oddziału Hematologii w Zabrzu, a także „Różową wstążeczkę” zachęcającą do profilaktyki raka piersi. Stworzyła również cykliczny „Zjazd Krystyn”. Zginęła tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

- Jeśli spojrzymy na jej działalność, zarówno prowadzoną w Katowicach, jak i w Senacie RP, to można powiedzieć, że była to osoba bez jakiejkolwiek skazy. Dziś staramy się ją upamiętnić, dlatego nazwaliśmy jej imieniem i nazwiskiem Instytucję Kultury Miasto Ogrodów, powstał mural na ul. Wojewódzkiej, a teraz popiersie na pl. Grunwaldzkim - dodał Marcin Krupa.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Muzeum Śląskie

Kopalni już nie ma, ale szykują się jej huczne urodziny

Galeria artystyczna katowice krystyna bochenek 2

Wystartował plebiscyt „Galeria Artystyczna 2023”

Bluesman nad ul Mariacką Katowice

To wyjątkowa książka: lektura obowiązkowa dla fanów bluesa

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Krystyna Bochenek - mural przy Wojewódzkiej

Popiersie Krystyny Bochenek w Galerii Artystycznej

Festiwal

Przed nami Festiwal Muzyki Świata. Ogrody Dźwięków

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...