KŚ w ścisłej czołówce najpunktualniejszych przewoźników

Żaden podróżujący nie lubi, gdy jego pociąg ma jakieś opóźnienia i nic w tym dziwnego. Przecież to właśnie za pomocą pociągu ma dotrzeć na czas do pracy, szkoły lub w inne ważne miejsce. Koleje Śląskie doskonale zdają sobie sprawę, jak ważna jest punktualność. Co za tym idzie, spółka podejmuje liczne działania, aby zapewnić komfort wszystkim pasażerom. Okazuje się, że takie podejście zaowocowało. Koleje Śląskie znalazły się w ścisłej czołówce najpunktualniejszych przewoźników. Szczegóły poniżej.

KŚ foto

Coroczny raport podsumowujący punktualność pociągów

W dniu 6 kwietnia br. Urząd Transportu Kolejowego opublikował coroczny raport podsumowujący punktualność pociągów z podziałem na sektor przewozów pasażerskich i towarowych. Co udało się ustalić? Okazuje się, że punktualność pociągów pasażerskich w 2022 roku wyniosła tylko 88,60%. Gdyby porównać te dane do roku 2021, to nastąpił spadek o 1,49 punktu procentowego. Niemniej, odnosząc te dane do roku 2020 – to już o 6 punktów procentowych mniej. Wspomniane wartości procentowe dotyczą punktualności pociągów na przybyciu do stacji końcowej z opóźnieniem powyżej 5 min 59 s.

Rekordy zostały pobite

UTK zwrócił uwagę na to, że w 2022 roku pobito dwa rekordy, pod względem:

  • Liczby przewiezionych podróżnych (342 mln osób),
  • Zrealizowanej pracy eksploatacyjnej (uruchomiono ponad 1,8 mln pociągów pasażerskich).

Nie da się ukryć, że kiedy pojawił się kryzys humanitarny wywołany wojną na Ukrainie, na tory wyjechały dodatkowe pociągi międzywojewódzkie.

Najważniejsze przyczyny opóźnień pociągów

Zdaniem Urzędu Transportu Kolejowego do najważniejszych przyczyn opóźnień pociągów należały:

  • Awaria systemu sterowania ruchem kolejowym. To właśnie on wywołał paraliż ruchu w Lokalnych Centrach Sterowania (LCS). W dniu 17.03.2023 r. w ciągu 14 h poważne utrudnienia dotknęły 3 052 pociągów na 820 km linii kolejowych,
  • Relokacja uchodźców z Ukrainy w głąb Polski, a następnie do innych krajów,
  • Trudne warunki pogodowe,
  • Ograniczona przepustowość linii kolejowych,
  • Awarie taboru.

Jak się prezentują Koleje Śląskie na tle innych przewoźników?

Dobre pytanie. Okazuje się, że spółka awansowała do ścisłej czołówki najpunktualniejszych przewoźników, czego dowodem są poniższe wykresy z roku 2021 (po lewej) i 2022 (po prawej). Nie da się ukryć, że takie wyniki motywują do dalszego działania.

Koleje Śląskie – by podróżowało się łatwiej i wygodniej!
Koleje Śląskie zapraszają!

WWW | FACEBOOK | TWITTER

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon