Kssenon - Akcelerator biznesowy powstanie w Żorach. To inwestycja Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za 40 ml zł. Podpisano umowę

Dzisiaj, 28 grudnia 2021 r., podpisano umowę na budowę Kssenona - Akceleratora biznesowego w Żorach. Inwestorem jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

W Żorach podpisano umowę na budowę w Żorach Kssenona - Akceleratora biznesowego, Centrum Kreatywności, Innowacyjności oraz Przedsiębiorczości w Żorach. Wybuduje go Budimex SA. To inwestycja Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na realizację tej inwestycji KSSE otrzymała 40,885 mln zł unijnej dotacji. KSSE będzie również przyszłym operatorem Akceleratora.

Kssenon powstanie w Żorach. Podpisano umowę na budowę Akceleratora biznesowego

Kssenon ma być "flagowym projektem" Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W Żorach, w okolicach ulic: Rozwojowej, Towarowej oraz Al. Jana Pawła II, powstanie kompleks czterech hal. Każdy z obiektów ma się składać z ośmiu modularnych boksów przemysłowych z uzupełniającą częścią o charakterze pozaprzemysłowym wraz z otoczeniem. To projekt skierowany głównie do mikro i małych przedsiębiorstw, uzupełnionych dodatkowo o niezależną, zróżnicowaną przestrzeń nieprzemysłową.

Obiekt zaprojektowała firma Silesia Architekci Radomir Borodziuk z Katowic (zobacz wizualizacje w naszej galerii zdjęciowej).

Ma to być nowoczesna, zróżnicowane przestrzeń dedykowana przedsiębiorcom innowatorom, inwestorom, start-upom, freelancerom, talentom, studentom, naukowcom, organizacjom pozarządowym, sektorowi publicznemu i innym.

Podczas podpisania umowy byli obecni:

  • Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski
  • Wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża
  • Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr Janusz Michałek (zdalnie)
  • Wiceprezes Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej Andrzej Zabiegliński
  • Prezydent Żor Waldemar Socha
  • Radny Rady Miasta Żory Kazimierz Dajka
  • Pełnomocnik firmy Budimex S.A. Andrzej Schmalenberg

To projekt pilotażowy, najważniejszy w KSSE

- Dziękuję Wojciechowi Kałuży za zaangażowanie w ten projekt. Kssenon to projekt pilotażowy, który pokazuje, że transformacja jest możliwa - mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. - My musimy stworzyć warunki dla małych i średnich przedsiębiorstw, dla mikroprzedsiębiorstw. 32 przestrzenie o łącznej kubaturze 4 tys. m2 o wysokim standardzie usługowym, produkcyjnym, które będzie można wynająć za nieduże środki. To dla firm rozwijających się kluczowy element kosztów operacyjnych, który spowoduje, że ich rozwój w różnych segmentach będzie zdecydowanie aktywniejszy, pełniejszy i przede wszystkim będzie budował w Subregionie Zachodnim nową wartość dodaną. To realna odpowiedź na czasy, w których przyszło nam działać.

- Pilotaż, jaki realizujemy w mieście Żory, to jeden z czterech projektów, które będziemy realizować na terenach pogórniczych - mówi prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr Janusz Michałek. - Dzisiaj możemy się cieszyć, ze po 2 latach od decyzji panów marszałków realizujemy najważniejszy projekt w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. My do tej pory jako KSSE bardziej byliśmy pośrednikiem i zajmowaliśmy się obsługą inwestycji. Dzisiaj wkraczamy na nową ścieżkę modelu biznesowego KSSE - sami budujemy, sami będziemy małym i średnim przedsiębiorcom pomagać, dawać im dobre miejsca pracy - dodaje Michałek.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon