Kssenon - Akcelerator biznesowy powstanie w Żorach. To inwestycja Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za 40 ml zł. Podpisano umowę

Silesia Architekci
Wizualizacja akceleratora biznesowego Kssenon, Żory

Dzisiaj, 28 grudnia 2021 r., podpisano umowę na budowę Kssenona - Akceleratora biznesowego w Żorach. Inwestorem jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

W Żorach podpisano umowę na budowę w Żorach Kssenona - Akceleratora biznesowego, Centrum Kreatywności, Innowacyjności oraz Przedsiębiorczości w Żorach. Wybuduje go Budimex SA. To inwestycja Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na realizację tej inwestycji KSSE otrzymała 40,885 mln zł unijnej dotacji. KSSE będzie również przyszłym operatorem Akceleratora.

Kssenon powstanie w Żorach. Podpisano umowę na budowę Akceleratora biznesowego

Kssenon ma być "flagowym projektem" Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W Żorach, w okolicach ulic: Rozwojowej, Towarowej oraz Al. Jana Pawła II, powstanie kompleks czterech hal. Każdy z obiektów ma się składać z ośmiu modularnych boksów przemysłowych z uzupełniającą częścią o charakterze pozaprzemysłowym wraz z otoczeniem. To projekt skierowany głównie do mikro i małych przedsiębiorstw, uzupełnionych dodatkowo o niezależną, zróżnicowaną przestrzeń nieprzemysłową. 

Obiekt zaprojektowała firma Silesia Architekci Radomir Borodziuk z Katowic (zobacz wizualizacje w naszej galerii zdjęciowej). 

Ma to być nowoczesna, zróżnicowane przestrzeń dedykowana przedsiębiorcom innowatorom, inwestorom, start-upom, freelancerom, talentom, studentom, naukowcom, organizacjom pozarządowym, sektorowi publicznemu i innym.

Podczas podpisania umowy byli obecni:

 • Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski
 • Wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża 
 • Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr Janusz Michałek (zdalnie) 
 • Wiceprezes Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej Andrzej Zabiegliński 
 • Prezydent Żor Waldemar Socha
 • Radny Rady Miasta Żory Kazimierz Dajka 
 • Pełnomocnik firmy Budimex S.A. Andrzej Schmalenberg

To projekt pilotażowy, najważniejszy w KSSE

- Dziękuję Wojciechowi Kałuży za zaangażowanie w ten projekt. Kssenon to projekt pilotażowy, który pokazuje, że transformacja jest możliwa - mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. - My musimy stworzyć warunki dla małych i średnich przedsiębiorstw, dla mikroprzedsiębiorstw. 32 przestrzenie o łącznej kubaturze 4 tys. m2 o wysokim standardzie usługowym, produkcyjnym, które będzie można wynająć za nieduże środki. To dla firm rozwijających się kluczowy element kosztów operacyjnych, który spowoduje, że ich rozwój w różnych segmentach będzie zdecydowanie aktywniejszy, pełniejszy i przede wszystkim będzie budował w Subregionie Zachodnim nową wartość dodaną. To realna odpowiedź na czasy, w których przyszło nam działać. 

- Pilotaż, jaki realizujemy w mieście Żory, to jeden z czterech projektów, które będziemy realizować na terenach pogórniczych - mówi prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr Janusz Michałek. - Dzisiaj możemy się cieszyć, ze po 2 latach od decyzji panów marszałków realizujemy najważniejszy projekt w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. My do tej pory jako KSSE bardziej byliśmy pośrednikiem i zajmowaliśmy się obsługą inwestycji. Dzisiaj wkraczamy na nową ścieżkę modelu biznesowego KSSE - sami budujemy, sami będziemy małym i średnim przedsiębiorcom pomagać, dawać im dobre miejsca pracy - dodaje Michałek. 

  Wizualizacja akceleratora biznesowego Kssenon, Żory

  Subskrybuj 24kato.pl

  google news icon

  czytaj więcej:

  Zdjęcie Główne

  Bezpieczna przyszłość z dotacją

  Karp

  Karpia jest mało przed świętami. Poza tym jest drogi. Czemu?

  100 zgłoszeń w konkursie dla startupów w ramach EFP 2021

  Do konkursu startupów w ramach EFP wpłynęło 100 zgłoszeń

  JSW SA

  Podwyżki w JSW SA. Kilka tys. premii dla pracowników

  Podpisanie listu intencyjnego, 20 sierpnia 2021

  Europejskie Forum Przyszłości łączy siły z „polskim Davos”

  Katowice praca 2021 Globalne Centrum Usług Biznesowych Grupy Ammega poszukuje pracowników

  Jest praca w Globalnym Centrum Usług Biznesowych

  Maserati quattroporte gts

  Licytacja luksusowych samochodów