KTBS wybuduje nowe osiedle na Giszowcu. Bez dostępu do miejskiej sieci CO

Bez dostępu do miejskiej sieci ciepłowniczej, ale z pompami ciepła i ogrodami deszczowymi. Tak ma wyglądać nowe osiedle mieszkaniowe, które na Giszowcu zamierza wybudować Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Plany zakładają, że pierwsi mieszkańcy mogliby się do niego wprowadzić w roku 2024.

Ulica Kosmiczna, Giszowiec. Zapamiętajcie ten adres. To właśnie tam ma stanąć kolejne osiedle Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Jak zapowiada ratusz ma to być pod wieloma względami pionierski projekt w Polsce.

Siedem budynków, a w nich 110 mieszkań. Inwestycja ma ruszyć w tym roku

Osiedle ma być budowane zgodnie z ideą zrównoważonej architektury (koncepcję przygotowała pracownia K3Xmore). Stąd też planowana budowa np. ogrodów deszczowych, prospołecznych przestrzeni wspólnych, zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych, fotowoltaiki oraz maksymalne wykorzystanie wody. A także rezygnacja z przyłączenia osiedla do sieci ciepłowniczej na rzecz zastosowania głębinowych i powietrznych pomp ciepła. KTBS zamierza starać się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla Inwestycji – pierwszego polskiego certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego – i deklaruje zastosowanie rozwiązań obniżających ślad węglowy w cyklu życia budynku.

Osiedle ma tworzyć siedem 3- i 4-piętrowych budynków. Wszystkie wyposażone w windy. Znajdzie się w nich 110 lokali - od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych mieszkań. Najwięcej przewiduje się dwupokojowych o wielkości do 55m kw. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych gdyż projekt zakłada ograniczenie do minimum ruchu na otwartej przestrzeni osiedla.

KTBS złożyło już wniosek o pozwolenie na budowę i liczy, że inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Jej zakończenie ma nastąpić w roku 2024, aczkolwiek spółka wskazuje, że trzeba mieć na uwadze ryzyko związane z wyborem wykonawców (czyt. mogą się zdarzyć opóźnienia).

W Katowicach przybędzie w sumie ponad pół tysiąca mieszkań komunalnych

Po zakończeniu inwestycji będzie to już trzecie osiedle KTBS w Giszowcu obok dwóch wcześniejszych inwestycji przy ul. Pod Kasztanami. W sumie w tej dzielnicy KTBS będzie dysponowało około 340 mieszkaniami.

- Giszowiec to bardzo atrakcyjne miejsce do życia. Dobrze skomunikowane i otoczone lasami. Dodatkowym atutem jest tu historyczna architektura nadająca niesamowity klimat dzielnicy. Dzięki terenom poprzemysłowym w dzielnicy są nadal miejsca gdzie mogą powstawać nowe domy – mówi prezes KTBS Janusz Olesiński.

– W Katowicach posiadamy drugi co do wielkości na południu Polski zasób mieszkań komunalnych oraz jesteśmy w czołówce miast budujących miejskie lokale, do których zaliczają się także te z TBS. Inwestycja na ul. Kosmicznej, Kossutha oraz inne budowy KTBS, które planujemy, powiększą o ponad pół tysiąca liczbę przystępnych cenowo mieszkań dla obecnych i przyszłych mieszkańców naszego miasta. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji trudnego dostępu do kredytów – podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon