Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

120 lat Wielkiej Synagogi w Katowicach. Koncert, zwiedzanie i dyskusje

Dokładnie 120 lat temu przy dzisiejszej ulicy Mickiewicza powstała Wielka Synagoga. Katowiczanie chcą odnowić pamięć o wspólnocie żydowskiej, która mieszkała kiedyś w naszym mieście.

Wspomnienie o dawnej diasporze 

Dziś budynek świątyni już nie istnieje. Została jednak symboliczna tablica i pamięć o ludziach, którzy go wybudowali. Organizacja Katowice Miasto Ogrodów zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie z historią na swoje jesienne wydarzenie. Obchody odbędą się 16 września.  

120 lat temu w Rosz Hashana, czyli żydowski Nowy Rok, tj. 12 września 1900 roku otwarto nową Wielką Synagogę - opowiadają koordynatorzy. - W trakcie spotkań, debat i spacerów odpowiemy na pytania o charakter katowickiej diaspory, opowiemy o jej mieszkańcach, ich życiu codziennym, religijnym, kulturalnym i wyznawanych przez katowickich Żydów poglądach politycznych - zapowiadają.

Harmonogram wydarzenia 

16:00 - spacer miejski śladami historii Żydów katowickich z Pawłem Grają. Uczestnicy zostaną następnie zaproszeni do siedziby Katowic Miasta Ogrodów na transmisję paneli dyskusyjnych i koncertu w sali 211 (limit osób 50, obowiązują zapisy na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i maseczki ochronne)

18:00 – panel dyskusyjny: "120-lecie synagogi w Katowicach" z udziałem: Włodzimierza Kaca, przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach oraz dr Zofii Kusztal, judaistki, kierownik Archiwum Miasta Katowice. Dyskusję będzie moderować Grzegorz Tomczewski - judaista, ekspert, kurator projektu. 

19:00 - panel dyskusyjny online – pre-recording: „Ślady muzyki żydowskiej współcześnie” z udziałem Kajetana Prochyry reprezentującego Polin, Karoliny Cichej, artystki, autorki albumu „Jidyszland” i Michala Pal'ko z zespołu MOJŠE BAND. Prowadzącym zostanie Grzegorz Tomczewski - judaista, ekspert, kurator projektu.

20:00 - koncert zespołu MOJŠE BAND online – pre-recording 

Zainteresowani znajdą transmisję wydarzeń online na profilu organizatorów. Obchody rocznicy będą kontynuowane 20 września. W godzinach 12:00 i 14:00 spod Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13) wyruszą wycieczki pod przewodnictwem dr Zofii Kusztal. Uczestnicy poznają historię cmentarza żydowskiego w Katowicach. Zainteresowanym radzimy już dziś zgłaszać chęć udziału w wydarzeniu, ponieważ każda grupa może liczyć maksymalnie 50 osób. 

Gdzie znajduje się synagoga?

Budowę świątyni rozpoczęto w 1896 roku, ale udostępniono ją dla wiernych dopiero cztery lata później. Projekt przypadł do gustu katowiczanom. Mówiło się, że to jeden z najładniejszych obiektów w naszym mieście. Gościli w nim także przyjezdni z zagranicy. Odbył się tam Światowy Kongres Syjonistyczny. Niestety, synagoga przetrwała tylko 39 lat. Zaraz w początkach II wojny światowej zniszczyli ją naziści. Od tamtej pory nikt nie podjął się odbudowy gmachu. Jednak co jakiś czas słyszymy o inwestorach, którzy chcieliby tego dokonać. Czy plany te znajdą kiedyś urzeczywistnienie? Czas pokaże. Na razie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie Katowic Miasta Ogrodów 16 września.

fot. Katowice Miasto Ogrodów  

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search