Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

400 milionów na kulturę: 1,4 mln dla Teatru Śląskiego, 1,9 mln dla Golców

Neon Teatr Slaski

Resort kultury rozdzielił środki z Funduszu Wsparcia Kultury, by zrekompensować straty związane z epidemią. Miliony dostaną śląskie i zagłębiowskie teatry, ale też popularni artyści, których codziennie możemy oglądać w telewizji.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 400 milionów złotych na utworzenie specjalnego funduszu, za pośrednictwem którego do samorządowych instytucji artystycznych, NGO-sów oraz firm prowadzących działalność kulturalną związaną z teatrem, muzyką i tańcem popłynie strumień pieniędzy pomocowych. Ma on za zadanie zniwelować negatywne skutki zamrożenia działalności kulturalnej w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Dzięki tym pieniądzom sytuacja finansowa polskich instytucji kultury ma się bardziej ustabilizować, co ma również przyczynić się do utrzymania zagrożonych miejsc pracy. Zgodnie z rozporządzeniem wsparcie z FWK ma zrekompensować do ok. 40/50 procent udokumentowanych strat w okresie od marca do końca roku.

W piątkowe popołudnie przedstawiono listę 2 064 beneficjentów, jakim przyznano środki z FWK. Dofinansowanie otrzyma 1 166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego (łącznie 175,23 mln zł), 448 przedsiębiorców (90,96 mln zł), 144 samorządowe instytucje artystyczne (94,72 mln zł) oraz 306 organizacji pozarządowych (38,58 mln zł).

Wsparcie dla śląskiej i zagłębiowskiej kultury

Wśród beneficjentów znalazło się wiele placówek z naszego regionu:

 • Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" - 1,6 mln zł
 • Teatr Śląski - 1,4 mln zł
 • Filharmonia Śląska - 1,4 mln zł
 • Teatr Rozrywki - 1,2 mln zł
 • Opera Śląska - 817 tys. zł
 • Teatr Korez - 734 tys. zł
 • Teatr Nowy - 350 tys. zł
 • Teatr Żelazny - 348 tys. zł
 • Teatr Zagłębia - 257 tys. zł
 • Teatr Dzieci Zagłębia - 184 tys. zł
 • Teatr Mały - 135 tys. zł
 • Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark - 130 tys. zł

Pieniądze trafią też do celebrytów

Od kilku dni duże emocje w mediach wzbudza kwestia przyznania środków z FWK gwiazdom z pierwszych stron gazet, które choć w tym roku nie mogą występować przed publicznością na żywo, to posiadają wiele innych źródeł przychodu. Wśród nich są m.in. raper Miuosh, który ma otrzymać aż 2 miliony złotych, spółka Golec Fabryka zarządzana przez Pawła Golca z Golec uOrkiestra, której przyznano 1,9 mln zł, dwa podmioty powiązane z zespolem Bayer Full, do których ma popłynąć w sumie ponad pół miliona złotych, a także piosenkarz reagge Kamil Bednarek i jego manager, którym przyznano łącznie 1,1 mln zł. Lista "obdarowanych" celebrytów jest znacznie dłuższa, a kwoty, jakie mają otrzymać są nierzadko większe, niż dużych instytucji kultury. Pełna lista beneficjentów jest dostępna na stronie MKiDN.

Miażdżąca fala krytyki, jaka uderzyła w MKiDN sprawiła, że dzisiejszego popołudnia minister Piotr Gliński zapowiedział, że jego resort wstrzyma wypłaty z FWK do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Znani beneficjenci FWK również muszą się mierzyć z ostrą krytyką. Jedni starają się przemilczeć sprawę i kasują wszelkie komentarze publikowane na ten temat na swoich profilach w mediach społecznościowych, a inni wydają oficjalne oświadczenia. W tej drugiej grupie jest m.in. Kamil Bednarek:

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search