Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Alicja Knast odwołana ze stanowiska dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach

Alicjaknast
Muzeum Śląskie czekają zmiany. Alicja Knast nie będzie już zarządzała jedną z największych instytucji kultury w regionie.W listopadzie zarząd województwa śląskiego rozpoczął procedurę odwołania ze stanowiska Alicji Knast, która kieruje instytucją od 2014 roku. Decyzję o zakończeniu współpracy z panią dyrektor argumentowano wskazując na liczne nieprawidłowości, które wykazała przeprowadzona w muzeum kontrola. Teraz zapowiedzi wcielono w życie. Decyzja o zmianie na stanowisku dyrektora Muzeum Śląskiego zapadła dziś, 29 stycznia. Okazuje się, że czasowo obowiązki Knast będzie pełnił Marcin Gwoździewicz, dotychczasowy dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Warto dodać, że bez dyrektora jest też inne śląskie muzeum. Chodzi oczywiście o Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, którego dyrektor Leszek Jodliński pod koniec lutego 2019 roku został również odwołany przez zarząd województwa śląskiego. Jego obowiązki przejęła Iwona Mohl, dotychczasowa zastępczyni dyrektora. Jodliński nie złożył jednak broni i oddał sprawę do sądu.


12 lipca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach unieważnił uchwałę w sprawie zwolnienia Leszka Jodlińskiego ze stanowiska dyrektora Muzeum Górnośląskiego. Na stanowisko dyrektora jednak nie wrócił, a Marszałek odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W listopadzie 2020 roku ogłoszono konkurs na dyrektora instytucji, a jego rozstrzygnięcie poznamy w lutym.
fot. Muzeum Śląskie

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search