Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Dolina Bogów - premierowy pokaz w Katowicach

Previous Next

Koronawirus w tym roku pokrzyżował plany wielu artystom, reżyserom i producentom. Podobnie było w przypadku długo oczekiwanego filmu Lecha Majewskiego "Dolina Bogów." Po wielu miesiącach nadszedł wreszcie czas na premierę. 

Seanse specjalne 

Już dziś o godzinie 18:30 w Kinoteatrze Rialto odbędzie się pierwszy pokaz słynnej produkcji. Szczęśliwcy, którym na czas udało się zdobyć bilety, mają szansę nie tylko na spotkanie z kinematograficznym dziełem, ale także z jego twórcą. Lech Majewski zapowiedział swoją obecność na wydarzeniu. Uznany reżyser osobiście przywita przybyłych gości oraz zdradzi niektóre sekrety powstania filmu. Niceo później, o godz. 19:30 rozpocznie się drugi pokaz w katowickim Kinie Kosmos. Tam również uda się Majewski, by po projekcji spotkać się i porozmawiać z widzami. Dostępne są jeszcze ostatnie bilety na pokaz specjalny z udziałem reżysera w dniu 27 sierpnia. Wejściówki można znaleźć na stronie internetowej Kina Kosmos.

Ukochana muza reżysera 

Z pewnością nie było lepszego miejsca na uroczystą premierę "Doliny Bogów" niż stolica Śląska. Tutaj właśnie urodził się i mieszkał Lech Majewski - uznany na całym świecie twórca filmowy, wielokrotnie nagradzany między innymi podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni czy Festiwalu LLF. Wśród najsłynniejszych - znanych nie tylko przez krytyków i koneserów, ale także liczne grono sympatyków - produkcji Majewskiego znajdziemy: "Wojaczka", "Ogród rozkoszy ziemskich" oraz "Młyn i krzyż", w którym twórcy ożywili jedno z piękniejszych płócien Bruegela. Mimo że do pracy nad swoimi dziełami reżyser często zaprasza zagranicznych artystów, a poszczególne sceny kręcone są na całym świecie, twórca często podkreśla, że stara się realizować swoje filmy w rodzimym województwie. Tak było w przypadku "Oronici", która w całości powstała w Katowicach. 

Indiańskie legendy w pałacach Śląska 

"Opowiadałeś mi kiedyś cudowną historię o najbogatszym człowieku świata i tych szalony legendach Navajo. Pamiętasz?" Tak zaczyna się zwiastun zapowiadający choć w części, czego możemy się spodziewać po "Dolinie Bogów". Twórcy określają ten film jako baśń dla dorosłych odbiorców. Elementy indiańskich legend mieszają się w niej z archetypicznym wątkiem bajecznego bogactwa oraz opowieścią o współczesnym bohaterze, który w swojej podróży zaczyna przypominać nam postacie znane z mitów. Z pewnością każdy odbiorca zobaczy w tym filmie coś innego i każdy na swój sposób będzie się starał zinterpretować pełne symboliki i kulturowych nawiązań dzieło. Jedno pozostaje pewne: "Dolina Bogów" zapisze się na długo w pamięci widza. 

Prace nad produkcją trwały już od dobrych kilku lat. Lech Majewski wybrał na swoich współpracowników takie sławy, jak: John Malkovich, Josh Hartnett i Berenice Marlohe. Muzykę skomponował Jan A.P. Kaczmarek, który w swojej muzycznej karierze osiągnął nawet uhonorowanie Oscarem za ścieżkę dźwiękową "Marzyciela". Także tym razem reżyser na miejsce części nagrań wybrał swoje rodzinne strony. Spostrzegawczy obserwatorzy na filmowych ujęciach dostrzegą gmach Sądu Okręgowego przy ul. Francuskiej w Katowicach, budynek Muzeum Śląskiego, zamek w Pszczynie oraz wnętrza sosnowieckiego Pałacu Dietla. Ponadto niektóre sceny kręcone były we Wrocławiu oraz w dwóch polskich zamkach: Czosze i Książu. 

fot. Silesia Film

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search