Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Kolejna edycja Odpustu u Babci Anny już w tę niedzielę

Odpust

Od jedenastu lat na Nikiszowcu odbywa się słynny odpust "U Babci Anny". W tym roku koronawirus uniemożliwił przeprowadzenie imprezy z takim rozmachem jak w poprzednich edycjach. Organizatorzy jednak zapowiadają, że nie odpuszczają. Wydarzenie nie zostaje odwołane, tylko zmieni formę.

Tradycyjne święto w nowej odsłonie

Pomysłodawcy imprezy długo wahali się, czy w tym roku powinna być zorganizowana.

- Jest to dla nas bardzo trudne, bo robimy to nieprzerwanie od 2009r. Przetrwaliśmy wichury, burze, ulewne deszcze i upały – czytamy na facebookowym profilu wydarzenia. - Jednak obecna sytuacja skłania nas do uznania, że bardzo nieodpowiedzialne byłoby narażanie nas wszystkich na konsekwencje tak licznego spotkania – dodają organizatorzy.

A jednak odpust odbędzie się w niedzielę, 26 lipca. Zmieni się tylko jego forma. Członkowie Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych, które jest odpowiedzialne za wydarzenie, postanowili zaprosić na Nikiszowiec stałych bywalców i nowych gości odpustu. Oto kilka przygotowanych przez nich atrakcji:

„Nie odpuszczamy"

To tytuł wyjątkowej wystawy uwieczniającej poprzednie odsłony „Odpustu u Babci Anny”. Na murach, oknach, czy latarniach Placu Wyzwolenia zawisną ramki nie tylko z pracami profesjonalnych fotografów. Organizatorzy poprosili wszystkich mieszkańców i gości Nikiszowca o przesłanie swoich zdjęć z poprzednich edycji imprezy.

- Chcemy w ten sposób wypełnić pustą przestrzeń dobrymi wspomnieniami oraz pokazać, że „nie odpuszczamy” i jesteśmy tutaj mimo wszystko – mówią przedstawiciele Stowarzyszenia.

Wystawę będziemy mogli podziwiać w niedzielę od 10:00 do 19:00. Jako że odpust jest wydarzeniem wyjątkowym, fotografie zapełnią przestrzeń miejską tylko na ten jeden dzień.

Warsztaty Pszczelarskie

Organizatorzy nie ograniczają się jednak tylko do statycznej wystawy. Uważają, że integracja lokalnej społeczności jest najważniejszym celem wydarzenia. W trosce o bezpieczeństwo gości, w programie tegorocznego odpustu nie pojawią się koncerty i pokazy, ale bardziej kameralne atrakcje. Wśród nich warsztaty pszczelarskie przeprowadzane przez Stefana Kudłę. W ich trakcie goście zapoznają się między innymi z: pracą pszczelarza, tajemnicami pasieki, pszczelimi produktami, ale także dowidzą się, jak złożyć własny ul. Uczestnicy zostaną zaproszeni do degustacji pysznego miodu oraz wykonania własnej, woskowej świecy. Punkt pszczelarski będzie otwarty na Skwerze Zillmannów od 16:00 do 17:30.

Sekrety Nikiszowca

Lokalni przewodnicy zorganizowali pięć tras spacerowych po historycznej dzielnicy Katowic. Jak zapewniają, każda z wycieczek jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Przewodnicy rozpoczną oprowadzanie po uliczkach i zakamarkach Nikiszowca w godzinach: 12:00, 13:30, 15:00, 16:30 i 18:00. Wycieczki są bezpłatne, ale żeby wziąć w nich udział, trzeba napisać maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z informacją o liczbie osób, godzinie wybranego spaceru oraz numerem kontaktowym. Zainteresowanym radzimy szybkie wysłanie zgłoszenia, ponieważ w każdej grupie limit wynosi 15 osób.

Kapela podwórkowa

Na wszystkich, którzy sympatią darzą śląskie przyśpiewki czeka niespodzianka w postaci występów kapeli podwórkowej. „Ślonsko Ferajna” będzie można spotkać na ulicach i placach Nikiszowca od godziny 14:00. Natomiast miłośnicy tradycyjnych, odpustowych „makronów” znajdą coś dla siebie na stoiskach ze słodyczami przed nikiszowskim kościołem.

Ruszyły już przygotowania do następnej edycji wydarzenia.

- Za rok – dokładnie 1 sierpnia 2021 - zapraszamy ponownie na wielkie święto Nikiszowca czyli „Odpust U Babci Anny 2021” – informują organizatorzy.

Fot. Jarmark Na Nikiszu

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search