Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Marszałkowski Budżet Obywatelski rozstrzygnięty!

Coins 1523383 1280

Mieszkańcy województwa śląskiego oddali blisko 24 tysiące ważnych głosów na 85 projektów złożonych w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dziś opublikowano listę zadań, które zostaną zrealizowano w 2020 roku.


Głosowanie na 85 zadań, podzielonych na poszczególne pule – wojewódzką i 7 pul podregionalnych odbywające się za pośrednictwem Internetu, trwało od 12 do 30 listopada. Mieszkańcy województwa oddali 23 683 ważne głosy. Okazuje się, że na liście zwycięskich koncepcji znalazły się 43 zadania, których koszt wynosi ponad 9 milionów złotych. Które projekty z Katowic wygrały?

Katowiczanie skorzystają z pewnością z Pociągu do kultury. Zakłada on tańszy o 50 proc. bilet kolejowy na przejazdy do: kin, teatrów, muzeów, ośrodków kultury, opery, filharmonii, galerii sztuki oraz na festiwale i przeglądy: filmowe, muzyczne, teatralne, folklorystyczne. Obowiązywać będzie w około 100 miastach i miejscowościach z całego Śląska, które znajdują się na trasie przejazdów pociągów Kolei Śląskich. Projekt rozpocznie się w II kwartale 2020 r. i potrwa do wyczerpania dostępnych środków budżetu w 2020 r. Jak z niego skorzystać? Jeśli kupimy bilet kolejowy „tam” (płacąc 100 proc. lub mniej – z ulgą ustawową bądź handlową) oraz bilet np. do teatru, to na ich podstawie, w kasie kolejowej lub u konduktora zostanie wystawiony bezpłatny bilet powrotny. Bilet powrotny będzie też ważny na dzień po zakończeniu wydarzenia kulturalnego, w którym wzięliśmy udział. Szacunkowy koszt zadania to 205 080 zł.

Kolejnym pomysłem, który doczeka się realizacji jest „Park na tak! Plac zabaw w Parku Śląskim”. W jego ramach na terenie Parku Śląskiego, w okolicy styku miast Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich, powstanie nowy plac zabaw o charakterze ekologicznym, a urządzenia wkomponowane zostaną w istniejącą zieleń. Kosz inwestycji to 224 000 zł. Wybrano też budowę wolier dla panter śnieżnych (Panthera uncia) w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym za 1 050 000 zł.

Z kolei w puli podregionalnej, obejmującej powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy, wśród projektów, z których skorzystają katowiczanie należy wymienić: Bezpieczne miasto- samoobrona dla każdego czy Mobilną Poradnię Ekologiczną.

Pierwszy z nich to cykl zajęć, podczas których uczestnicy poznają podstawowe techniki samoobrony. Bezpłatne zajęcia będą prowadzone w różnych lokalizacjach Katowic oraz miast ościennych (Tychy, Mikołów). Z kolei Mobilna Poradnia Ekologiczna to modyfikacja Poradni „Jak Uratować Świat” A. Szpury i wydawnictwa W.A.B. z Warszawy. Koncepcja zakłada przeprowadzenie wykładów, prezentacji i warsztatów (np. Zero Waste, przygotowywanie kosmetyków i chemii, szycie eko-woreczków, up-cycling, eko-gotowanie, ogrodnictwo balkonowe, warsztaty dla dzieci, wymienialnie odzieży itp.).

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search