Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

NOBEL dla Polki!

Tokarczuk

Piąty raz w historii osoba pisząca w języku polskim otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Ostatni raz szwedzka akademia przyznała ją komukolwiek z Polski w 1996 roku. Była to Wisława Szymborska. W tym roku jedną z najbardziej prestiżowych nagród na świecie otrzymała Olga Tokarczuk.

Co ciekawe, w związku z głośną aferą w zeszłym roku nobla w dziedzinie literatury nie przyznano - za to w tym roku tytuł trafi do dwóch osób. Szwedzka akademia nie zdecydowała się wtedy przyznawać nobla, z powodu skandalu związanego z Jean-Claude Arnault, który był mężem członkini tej organizacji. Oskarżono go o gwałt oraz o to, że powodował przecieki informacji do mediów. Nobel Za 2018 rok powędrował do Olgi Tokarczuk oraz za rok 2019 do Austriaka - Petera Handke.

Nobel z Polski

Już wcześniej międzynarodowa opinia dojrzała wartości literackie w dziełach Tokarczuk. Tłumaczenie jej książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" nominowano do nagrody Bookera i National Book Awards. Olga Tokarczuk jest współorganizatorką festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie. Urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Jest autorką takich książek jak: "Dom dzienny, dom nocny", "Bieguni", "Prawiek i inne czasy", "Księgi Jakubowe".

Uzasadnienie

Jak tłumaczy tekst uzasadnienia Gazeta Wyborcza, Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia" (“for a narrative imagination that with encyclopedic passion represents the crossing of boundaries as a form of life.”).

fot. Fryta 73

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search