Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Królowie przybędą do Katowic! Orszak już 6 stycznia

Orszak Trzech Króli Logo 1024x770

Niedawno nasze miasto z okazji COP24 odwiedzili prezydenci i premierzy krajów z całego świata. Już za chwilę w Katowicach zagoszczą królowie. Orszak Trzech Króli odbędzie się 6 stycznia.

Trzech mędrców zwanych królami

Zgodnie z tradycją kościoła katolickiego 6 stycznia obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, która potocznie nazywana jest przez Polaków świętem Trzech Króli. W zależności od przekładu Biblii, wspomniani królowie nazywani są także mędrcami, magami lub astrologami ze wschodu. To oni mieli podążać za gwiazdą, która doprowadziła ich do miejsca urodzenia Jezusa Chrystusa. Tam zgodnie z przekazem biblijnym złożyli mu pokłon.

Dokładnej ilości owych podróżnych nie znajdziemy jednak w ewangelii. Na różnych zachowanych przez wieki malowidłach związanych z tą historią, hołd zbawcy oddało dwóch, czterech, sześciu a nawet dwunastu magów. Przyjęło się jednak, że było to trzech króli o imionach: Kacper, Melchior i Baltazar.

[caption id="attachment_464" align="aligncenter" width="1024"]Pokłon Trzech Króli w Katowicach Mędrcy oddają hołd narodzonemu Jezusowi (fot. Facebook Orszak Trzech Króli w Katowicach)[/caption]

Orszak Trzech Króli

W celu upamiętnienia tej biblijnej historii organizowane są jasełka uliczne. Podczas wydarzenia ulicami miasta przechodzi orszak trzech króli, któremu towarzyszą dzieci oraz dorośli. Głowni bohaterowie przemieszczają się konno lub na wielbłądach. Mieszkańcy Bliskiego Wschodu u zarania dziejów używali głównie tego drugiego środka transportu. Królowie poza odgrywaniem scen częstują również dzieci słodyczami. Celem pochodu jest oddanie hołdu narodzonemu Jezusowi.

Pierwszy Orszak Trzech Króli miał miejsce w 2009 roku w Warszawie. Od tamtego czasu tradycyjnie odbywa się on co roku 6 stycznia. Zwyczaj ten został przejęty również przez inne miasta w Polsce i na świecie. Trzeba jednak zaznaczyć, że bardzo podobna praktyka ma miejsce w Hiszpanii od dłuższego czasu. Tam jednak uroczystość ma miejsce 5 stycznia, kiedy to królowie przynoszą dzieciom prezenty.

Katowicki Orszak Trzech Króli 2019

W naszym mieście orszak organizowany jest od lat – zawsze 6 stycznia. Cieszy się sporym zainteresowaniem, ponieważ udział w nim bierze kilka tysięcy osób. W tym roku, tak jak przy poprzednich edycjach, jego początek będzie miał miejsce pod archikatedrą Chrystusa Króla. Pochód rusza o 13:45, jednak w celu jego uformowania organizatorzy proszą zainteresowanych o zjawienie się 15 minut wcześniej. Zaplanowano sześć przystanków, a ostatni z nich – „Pokłon w stajence” – będzie miał miejsce na placu Żołnierza Polskiego przy osiedlu Paderewskiego. Tam o godzinie 15:00 rozpocznie się wspólne kolędowanie. Udział w orszaku jest bezpłatny. Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku.

[caption id="attachment_463" align="aligncenter" width="671"]6 stycznia Katowice trasa orszaku Mapa z przebiegiem trasy Orszaku Trzech Króli 6 stycznia w Katowicach (fot. Facebook Orszak Trzech Króli w Katowicach)[/caption]

fot. orszak.org

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search