Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Przygotowania do nowego spektaklu o śląskich powstańcach

Previous Next

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" przygotowuje nowe widowisko muzyczno - taneczne o tematyce powstań śląskich. Nagrania były kręcone także w katowickim Nikiszowcu. 

Powstańcy w Katowicach

W tym tygodniu na ulicach Nikiszowca można było zaobserwować postacie w tradycyjnych śląskich strojach. Koszęciński Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny wybrał katowicką dzielnicę na miejsce nagrań do swojego nowego projektu. Wśród wytypowanych lokalizacji znajdował się między innymi nikiszowski kościół. 

Filmowe prace prowadzono w związku z widowiskiem "Ida powstańcy". Ma ono upamiętniać uczestników powstań śląskich walczących o dołączenie tych terenów do odradzającej się Polski. W tym roku świętowaliśmy okrągłą, setna rocznicę drugiego z trzech narodowościowych zrywów mających miejsce w latach 1919-1921. W spektaklu usłyszymy pieśni patriotyczne z nowej płyty zespołu "Ida powstańcy". Wśród nich pojawia się tak znane utwory, jak: "Do Bytomskich Strzelców", "Już zachodzi czerwone słoneczko", czy "Rota Ślaska". Oprócz nich twórcy zamierzają wpleść w przedstawienie elementy stałego repertuaru zespołu. 

- Program, który tak na prawdę będzie spektaklem muzyczo - choreograficznym, ma pokazać to wszystko, co miało związek z pierwszym, drugim i trzecim powstaniem śląskim. Tak, aby treść, która chcemy przekazać, była jak najbardziej czytelna i też akceptowalna dla naszych najmłodszych odbiorców w sposób najlepszy z możliwych - opowiada dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Zbigniew Cierniak. 

Oprócz Katowic zdjęcia do przedstawienia odbywały się także w bytomskim Teatrze Rozbark. Spektakl zostanie nagrany oraz wydany na płytach DVD. Premierę widowiska zaplanowano na listopad tego roku. Autorem scenariusza jest kierownik artystyczny zespołu Jarosław Świątek, natomiast za opracowania muzyczne odpowiadają: Krzysztof Dziewięcki, Ireneusz Łojewski, Janusz Stalmierski oraz nieżyjący już założyciel grupy Stanisław Hadyna. Projekt uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki pieniężne na ten cel pochodzą z Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022. 

Program „Niepodległa” łączy różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inspiracją dla wspólnego świętowania są wartości szczególnie ważne dla Polaków: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność - informują koordynatorzy projektu. - We wszystkich projektach szczególny nacisk zostanie położony na dotarcie do ludzi młodych oraz na realizowanie zadań w różnych formach współpracy - tłumaczą. 

fot. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search