Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Prezydent miasta wyróżnił katowickich artystów. Kto tym razem otrzymał nagrodę?

Wczoraj odbyła się uroczysta gala, podczas której prezydent Marcin Krupa wręczył nagrody osobom zasłużonym dla miasta w dziedzinie kultury. Z długiej listy wyłoniono cztery nazwiska.

Artyści zostali nagrodzeni

Kolejne edycje trwają już od wielu, wielu lat, ponieważ pierwszych laureatów uhonorowano w 1984 roku. Od tego czasu kolejni twórcy, artyści i managerowie otrzymują nagrodę za swój wkład w promowane oraz rozwój kultury w naszym mieście. 

Co roku wybór laureatów potwierdza nie tylko trafność decyzji, ale pokazuje, że jako miasto mamy to ogromne szczęście, że ciągle mamy wielu kandydatów do tej nagrody i naszym jedynym kłopotem jest to, kogo z tak długiej listy wybrać- przyznaje prezydent Marcin Krupa. 

Wydarzenie zbiega się z rocznicą nadania Katowicom praw miejskich. Także tej jesieni wybrano cztery osoby ze środowiska artystycznego, które szczególnie zasłużyły się dla lokalnej sztuki. Laureatami tegorocznej nagrody zostali: prof. dr hab. Antoni Cygan, Robert Talarczyk, Stefan Łebek i Adam Wesołowski. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną, uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w nieco skromniejszych warunkach niż zazwyczaj, ale wcale nie ujmuje to zaszczytu nagrodzonym.

Sprawdziła się nasza strategia polegająca na inwestowaniu w kulturę i jesteśmy z tego dumni. Ale Kultury – przez duże K – by nie było, gdyby nie osoby które ją tworzą. Spotykamy się dzisiaj, by w szczególny sposób podziękować osobom, dzięki którym kultura w mieście żyje, rozkwita i można ją spotkać w każdym zakątku Katowic - mówił podczas uroczystości Marcin Krupa.

Kim są laureaci?

Z pewnością wielu katowiczan kojarzy nazwiska wyróżnionych wczoraj twórców, być może nawet wszystkie. Jednak warto, byśmy przypomnieli, co zdziałali laureaci dla naszego miasta i kultury.

Antoni Cygan od wielu lat pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2012 roku został wybrany na rektora tej instytucji. Swoje prace prezentował w uznanych galeriach na terenie Polski, a także za granicą. Czynnie wspiera swoich studentów w ich rozwoju artystycznym. W jego życiorysie znajdziemy projekty wnętrza kościoła św. Pawła Apostoła w Zabrzu, kościoła św. Urbana w Paniówkach i kaplicy Domu Księży Emerytów w Katowicach. Przyznana profesorowi wczoraj nagroda nie jest pierwszą, jaką otrzymał w uznaniu za swoją pracę. Wcześniej został uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Robert Talarczyk znany jest z pewnością miłośnikom Teatru Śląskiego w Katowicach, gdzie pełni rolę dyrektora. W swojej artystycznej karierze zdobył doświadczenie jako aktor, reżyser, manager, tłumacz oraz autor piosenek. Organizował już wiele teatralnych projektów, a w swojej pracy stara się popularyzować tematy związane z Górnym Śląskiem. Dowodzą temu zrealizowane przedstawienia takie jak:  „Cholonek", „Piąta strona świata", „Drach", czy "Wujek.81. Czarna ballada". Wśród prestiżowych tytułów, jakie otrzymał Talarczyk, wyróżnia się Nagroda im. Wojciecha Korfantego uzyskana w 2019 roku.

Stefan Łebek przede wszystkim odznaczył się jako kapelmistrz lokalnych zespołów muzycznych. Kieruje pracami Orkiestry Dętej "Katowice" oraz Orkiestry Dętej w Brudzowicach. Jego muzycy uświetniają wiele wydarzeń i imprez organizowanych w naszym mieście. 

Adam Wesołowski od 2018 roku sprawuje obowiązki dyrektora Filharmonii Śląskiej im. G.M. Góreckiego. W swoim dorobku kompozytorskim zebrał ponad 50 utworów i 100 opracowań. Jego dzieła rozbrzmiewają na międzynarodowych festiwalach we Francji, Niemczech oraz Czechach, a w kraju muzyk cieszy się współpracą z Polskim Radiem i Telewizją Polską. 

fot. UM Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search