Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

30 tysięcy złotych za scenariusz przedstawienia. Kto może wygrać nagrodę?

Katowice Miasto Ogrodów organizuje konkurs "Teatrogranty". Zwycięzcy mogą otrzymać pokaźne dofinansowanie na realizację własnych spektakli.

Fundusze dla sztuki

Każda nieinstytucjonalna grupa teatralna może się ubiegać o grant na realizację projektu związanego z teatrem. Może to być przedstawienie, ale także słuchowisko, wystawa, konferencja, czy projekt edukacyjny. Możliwości jest sporo, liczy się kreatywne i twórcze podejście do zadania. Na uczestników czekają bardzo atrakcyjne nagrody. Organizatorzy dysponują budżetem 150 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną rozdzielone między zwycięskie teatry. Laureaci I stopnia mogą otrzymać do 30 tys. zł, II stopnia - do 20 tys. zł, III stopnia - do 10 tys. zł i IV stopnia - do 5 tys. zł.  

Na zgłaszanie swoich propozycji organizacje mają coraz mniej czasu. Ostateczna data, do której organizatorzy przyjmują zgłoszenia upływa 30 września. Artystyczne przedsięwzięcia muszą spełniać pewne kryteria. Po pierwsze, powinny nawiązywać do tematu konkursu. W tym roku są nim Powstania Śląskie i przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. Przypomnijmy, że w sierpniu obchodziliśmy okrągłą, setną rocznicę II powstania śląskiego, które - jako jedno z niewielu narodowych zrywów - zakończyło się dla nas pomyślnie. Tym bardziej warto o nim pamiętać i świętować je różnymi inicjatywami, także tymi związanymi z kulturą. 

Dodatkowo każdy projekt musi być w jakiś sposób związany ze stolicą naszego województwa. Inicjatywa powinna promować miasto Katowice, jej działania będą przeprowadzone na terenie miasta lub akcja zostanie skierowana do jego mieszkańców. Nie później niż 7 października komisja konkursowa zbierze się, by wybrać laureatów. W jej skład wejdą przedstawicie środowiska artystycznego oraz reprezentanci organizacji Katowice Miasto Ogrodów. Jurorzy zobowiązali się do oficjalnego przedstawienia wyników konkursu do siedmiu dni po konferencji, a więc do 14 października.

Kultura odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców i dlatego chcemy w nią inwestować. Oczywiście Katowice kojarzą się z muzyką, ale kulturę pojmujemy o wiele szerzej. Działają u nas znakomite teatry zarówno te profesjonalne, jak i niezależne, dla których rok temu uruchomiłem teatrogranty - mówi prezydent miasta Marcin Krupa. 

W zeszłym roku laureatami "Teatrograntów" I stopnia zostały zespoły: Teatr Gry i Ludzie, Stowarzyszenie Górnośląski Klaster Kreatywny, Teatr Czwarta Scena oraz Teatr Bez Sceny. 

fot. Teatr Bez Sceny

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search