Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Ruszyła Wielka Zbiórka Książek 2020!

wzk.jpg

Do 11 października w kilkuset miejscach w Polsce można oddawać używane bądź nowe książki. Organizatorem akcji jest Fundacja Zaczytani.org, która przekaże wyselekcjonowane egzemplarze do szpitali, domów dziecka czy hospicjów.

Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych!

To hasło przewodnie przyświeca akcji od pierwszej edycji. Książki jakie możemy oddać muszą być wyprodukowane po 2000 roku, mogą być używane bądź nowe, dla dzieci, młodzieży czy dorosłych. Wszystkie egzemplarze trafiają do centralnych magazynów znajdujących się w 7 głównych miastach. Następnie sortowane są przez wolontariuszy, którzy tworzą paczki dla odbiorców akcji, a są nimi: szpitale, domy dziecka, zakłady karne, domy seniora, hospicja i inne placówki pomocowe. Lista miejsc, w których możemy oddać książki znajduje się TUTAJ.

Tradycją akcji jest organizowanie wystaw Zaczytanych Ławek – czyli miejskich mebli, które przypominają wyglądem rozłożoną książkę. Te wyjątkowe dzieła łączą ze sobą sztukę i czytelnictwo. Każdy obiekt jest dziełem innego autora. Ławki wyrażają emocje swoich twórców, więc jedne ujmują żartem, prostotą, zaś od innych bije nostalgia. Jedno jest pewne - wszystkie dostarczają niesamowitych doznań wizualnych. Przy każdej ławce znajduje się kod QR, który umożliwia pobranie bezpłatnego audiobooka. Wystawy odbywają się w: Warszawie (teren zewnętrzny przed PKiN od strony Kinoteki), Gdańsku (Forum Gdańsk) i Krakowie (Galeria Kazimierz). Można je odwiedzać do 11 października.

Jak można weprzeć akcję?

Przede wszystkim oddaj książkę. W każdym domu zalegają niechciane już książki, które po przekazaniu dostaną nowe życie. Po drugie poinformuj o akcji jak największą liczbę osób: rodzinę i znajomych. By zachęcić jeszcze większe grono osób dodaj zaczytaną nakładkę na swoim zdjęciu profilowym na Facebooku. Możesz również udostępniać zdjęcia i informację o Wielkiej Zbiórce Książek w social mediach oznaczając profile Zaczytanych.org oraz dodając #WZK. Mieszkasz w jednym z 7 głównych miast WZK (Gdańsk, Łódź, Katowice, Poznań, Warszawa, Wrocław)? Jeśli tak, to dołącz do grona wolontariuszy, którzy będą sortować książki w magazynach.

Wielka Zbiórka Książek została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz prezydentów 7 miast: Gdańska, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search