Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Setna rocznica wybuchu pierwszego powstania śląskiego. IPN apeluje o wywieszanie flag.

16 sierpnia obchodzić będziemy setną rocznicę wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego. Prezes IPN dr Jarosław Szarek wystosował apel do samorządowców. Prosi o wywieszenie biało-czerwonych flag na ulicach, których nazwy są związane z powstaniem.

Na konferencji 8 sierpnia IPN poinformował również, że 16 sierpnia w Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. św. Jana od 9:00 do 15:00 będzie można odebrać bezpłatne materiały edukacyjne: broszury, plakaty, wlepki przygotowane w 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego.

Jeśli ktoś ma zamiar pogłębić swoją wiedzę na temat wydarzenia, a nie może tego dnia odwiedzić katowickiego IPNu, to na stronie internetowej instytucji będzie dostępna do pobrania infografika pt.: „I Powstanie Śląskie. Geneza. Przebieg. Skutki“.

Na wspomnianej konferencji przedstawiono także najnowsze publikacje IPN dotyczące powstań śląskich - m.in.: „Wojciech Korfanty 1873-1939” oraz broszurę pt.: "Powstańcy Ślascy".

Dziewięciu z Mysłowic

Na Śląsku iskra do walki o wolność wychodziła z kopalń. Wszyscy dobrze znają historię ze stanu wojennego o dziewięciu z Wujka. Dziewięć osób zginęło także w proteście w innym śląskim mieście 16 sierpnia 1919 roku. Bezpośrednią przyczyną wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego, była masakra w kopalni „Mysłowice”. Katowicki IPN, na swojej stronie informuje, że:

Górnicy stawili się z żądaniami wypłaty należnych poborów. Gdy wzburzony tłum wtargnął na teren kopalni, chroniący ją żołnierze niemieccy otworzyli ogień. Zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i trzynastoletni chłopiec. W tych warunkach zapadła decyzja o rozpoczęciu powstania. Dowództwo nad oddziałami polskimi objął ostatecznie Alfons Zgrzebniok.

Powstanie w tramwaju

Z Mysłowic 14 sierpnia o 17:00 ruszy na tory Tramwaj powstańczy do Niepodległej. Kursować będzie przez dziesięć dni, by zakończyć swoją jazdę 24 sierpnia o 16:30 przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach. W pojeździe odbędziemy podróż w czasie do Górnego Śląska lat 1919-1922. Zarząd Transportu Metropolitarnego zapowiada, iż W trakcie podróży zabytkowym pojazdem, będzie można zapoznać się z historią powstań śląskich, zaśpiewać piosenki z tego czasu oraz wziąć udział w rekonstrukcji potyczki powstańczej.

Dokładną trasę przejazdu, ZTM opublikuje w najbliższym czasie na swojej stronie internetowej.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search