Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Szczęść Boże Górniczej Braci! (WIDEO)

„Barbórka” nazywana również „Dniem Górnika” to tradycyjne święto górnicze, które na górnym Śląsku obchodzone jest 4 grudnia. W jaki sposób świętujemy i dlaczego akurat w ten dzień?

Święta Barbara

W kościele katolickim w dniu 4 grudnia obchodzone jest wspomnienie liturgiczne Św. Barbary z Nikomedii. Jest ona patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Pod jej opiekę oddają się m.in. górnicy i hutnicy. To właśnie z tego powodu górnicy wybrali sobie 4 grudnia jako dzień swojego święta.

Pobudka w akompaniamencie orkiestry

Zgodnie z tradycją obchody „Barbórki” rozpoczynają się wczesnym rankiem od uroczystej mszy. Następnie orkiestry górnicze jeszcze przed wschodem słońca przechadzają się ulicami osiedli zamieszkałych przez pracowników kopalni grając górniczy hymn. Najbardziej malowniczym miejsce do podziwiania tego wyjątkowego wydarzenia jest zabytkowe osiedle Nikiszowiec, przez które od wielu lat w poranek 4 grudnia przemaszerowuje Górnicza Orkiestra Dęta KWK Wieczorek (wideo).

LINK WIDEO: https://www.facebook.com/slaskaprohibicja/videos/268180720540902/

Orkiestra KWK wieczorek budzi mieszkańców Nikiszowca 4 grudnia 2018 r.
(wideo: Śląska Prohibicja)

Richtig fest fajer

„Richtig fest fajer” oznacza po śląsku „Prawdziwie wielkie święto”. Tak właśnie obchodzona jest „Barbórka”. Jeszcze przed 4 grudnia górnicy zbierają się na tak zwanych karczmach piwnych. Obowiązuje na nich ściśle ustalony rytuał opierający się na sprecyzowanych regułach. Udział w nich biorą zarówno górnicy, jak i osoby związane z górnictwem. Zgodnie z tradycją wszyscy oni powinni być ubrani w górniczy mundur. W dniu święta dla rodzin górników organizowane są również najróżniejsze występy artystyczne, koncerty, zabawy a nawet bale.

Tradycja, która nas wyróżnia

Choć przemysł górniczy z powodu przemian gospodarczych ma coraz mniejsze znaczenie, to niezwykła tradycja obchodów „Barbórki” pozostaje niezmienna. Niczym motywy industrialne wykorzystywane
w nowoczesnym designie, tak wyróżniające nas dziedzictwo kulturowe powinno pozostać z nami pomimo wszechobecnej globalizacji – to właśnie ono czyni nas wyjątkowymi.


(fot. Gazeta.pl)

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search