Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Tylko w ten weekend wejście do Muzeum Śląskiego za 1zł. Co obejrzeć?

Muzeum Slaskie 1

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum śląskie udostępnia swoje wystawy za złotówkę. Zbiegło się to z obchodami Urodzin Miasta Katowice. Zanim pójdziemy na koncert Abradaba w Strefie Kultury, możemy odwiedzić wspomnianą instytucję.

Nuda, flaki z olejem oraz szkolne wycieczki – z tym niektórym z nas kojarzą się muzea. Nasze śląskie muzeum pokazuje jednak, że w jego przypadku nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. No może poza szkolnymi wycieczkami, które chętnie tu przybywają. Zamiast zastanawiać się co możemy obejrzeć, bardziej odpowiednie jest pytanie: „Czego możemy doświadczyć?”.

Paktofonika w muzeum i kobiety do granatów

Do końca września otwarta jest wystawa „Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003”. Jest to o tyle ciekawe, że w sobotę zobaczymy legendę polskiego rapu Abradaba zarówno na żywo, jak i będziemy mogli poczytać o śląskich hip-hopowcach tuż obok. To we wspomnianych w tytule wystawy latach kształtowały się początki kariery członka Kalibra 44 i innych polskich wykonawców takich jak Sokół, Tede czy Peja. W muzeum zobaczymy eksponaty oraz poznamy skąd się wzięły i jak wyglądały ubrania hip-hopowców, domowe studia nagraniowe, pierwsze czasopisma lub grafitti.Wystawa jest dla osób od 16 roku życia. Młodsi mogą na nią wejść pod opieką dorosłego opiekuna.

„Zajawka” niedługo się zakończy, ale „Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle” dopiero się rozpoczyna. Kurator wystawy Mariusz Gąsior zabierze nas w podróż, w czasie której pokarze pracę naszych babć. Śląsk od dawna był miejscem wybitnie przemysłowym. Dla obecności płci pięknej w fabrykach szczególne znaczenie miały wojny światowe. Kiedy mężczyźni walczyli na froncie, brakowało rąk do pracy w zakładach zbrojeniowych. Z tego powodu przełamano kolejne kulturowe tabu. Wystawa będzie powiązana ze swoimi tytułowymi motywami: „Zakazy, wykluczenia, przesądy”.

Warsztaty i pokój zagadek za połowę ceny

Wielu z nas lubi escape roomy. A gdyby tak spróbować czegoś podobnego związanego z historią Śląska? W sobotę i niedzielę za połowę ceny możemy skorzystać z pokoju zagadek „Skrytka powstańców”. W trakcie czterdziestopięciominutowej zabawy musimy odnaleźć skrzynkę schowaną w pokoju z czasów Powstań Śląskich. Pomoże w tym wiedzą, jaką można zdobyć na wystawie: „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”. Muzeum stworzyło również ekspozycję dla najmłodszych. Kto z nas nie czytał popularnych powieści Alfreda Szklarskiego w młodości? Wystawa „Na Tropie Tomka” skierowana jest do dzieci w wieku od 4. do 12. lat wraz z opiekunami.

14. września o 12:30 instytucja planuje również warsztaty dla rodzin „Tańcowała igła z nitką.”. Odbędą się w miejscu wystawy na temat kobiet w czasie powstań.Tam także o 11:00 zaplanowano spotkanie o wyjątkowości i codzienności lat 1919-1921 oczami kobiet. Gości po wystawi oprowadzi jej współtwórca – Małgorzata Paul. Dzień później tj. 15. września pracownicy zespołu konserwatorskiego opowiedzą o ochronie przedmiotów z włókien. Planowane jest także specjalnie oprowadzenie gości dotyczące tkanin w pracach artystów.

Więcej szczegółów na stronie internetowej Muzeum Śląskiego.

fot. Magdalenia Skrzypczak

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search