Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

W Katowicach powstanie nowy dom kultury

Na osiedlu Witosa powstanie miejski dom kultury oraz parki. Wszystko to, aby zwiększyć ofertę kulturalną i zachęcić okolicznych mieszkańców do korzystania z miejsc oświatowo-wychowawczych.

Gdzie powstanie obiekt?

MDK powstanie w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego. Koncepcja obiektu zostanie opracowana w pierwszej połowie 2021 roku. Pozwoli ona określić zakres przyszłej inwestycji, koszty budowy oraz utrzymania. Do 14 sierpnia trwają konsultacje, gdzie mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje pomysły i uwagi za pomocą Platformy Konsultacji Społecznych pks.katowice.eu.

Głosy mieszkańców napędem do działania

Od lat trwają starania o powstanie instytucji kultury na osiedlu Witosa. To głosy mieszkańców Katowic doprowadziły do stworzenia tzw. koncepcji funkcjonalno-użytkowej tego miejsca. W 2018 roku budowę nowego ośrodka zadeklarował w swoim programie wyborczym prezydent Marcin Krupa.

- Jakość życia w mieście odgrywa coraz większą rolę w życiu mieszkańców i często jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na decyzję o zamieszkaniu w danym mieście. Dlatego w tej części Katowic chcemy zwiększyć ofertę kulturalną, a także rekreacyjną. Zależy nam na tym, by osoby w każdym wieku mogły realizować swoje pasje, a także spotykać się i integrować podczas różnych wydarzeń. W tej sprawie w zeszłym roku rozmawialiśmy z mieszkańcami, by poznać ich oczekiwania w stosunku do domu kultury i parku - podkreśla prezydent.

Obiekt będzie posiadać:

  • sale wielofunkcyjną, wytłumioną akustycznie na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc siedzących wraz z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną,
  • hall, w których będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania,
  • sale baletową z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami, sanitariatami z prysznicami,
  • sale taneczno-ruchowa,
  • dwie sale zajęciowe - np. do nauki gry na instrumentach,
  • sale do organizacji spotkań,
  • pracownie plastyczną z pomieszczeniem magazynowym,
  • pracownie ceramiczną z piecem do wypalania ceramiki,
  • pokój dla matki z dzieckiem.

Takie wyposażenie pozwoli również na organizację wydarzeń plenerowych np festyny, pikniki. Ponadto dzięki posiadaniu dmuchanego ekranu, leżaków, projektora będzie możliwość zorganizowania plenerowego kina. W placówce MDK ma działać również Klub Seniora oraz Rada Jednostki Pomocniczej nr 8 Osiedla Witosa. Na terenie wokół budynku pojawia się miejsca postojowe, oświetlenie i chodniki. Obiekt będzie również monitorowany.

Adaptacja parku

W okolicznym parku również zajdą zmiany. Obecny drzewostan zostanie zachowany, aczkolwiek zostaną zasadzone nowe rośliny. Powstaną ogrody społeczne, ścieżki pieszo-rowerowe, ścieżki edukacyjne, urządzenia fitness, elementy małej architektury- ławki, kosze na śmieci, oświetlenie. Władze miasta planują również ekologiczne rozwiązanie zbierania deszczówki przeznaczonej do podlewania roślin.

Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Realizacja inwestycji odbędzie się w dwóch etapach: w pierwszym powstanie budynek, następnie park. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2022 rok.

fot. Google Maps

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search